Instagram Reklamlarında Başarılı Olmanın Yolları

03 Şubat 2017


Günümüzde birçok firma tarafından kullanılmaya başlayan Instagram reklamları, oldukça talep görmeye devam ediyor. Bir hizmet veya ürün satışı gerçekleştiren bir firmaysanız sizin de instagram’da yerinizi almanız gerekiyor. 

 

Instagram kullanımının oldukça yüksek olması, firmaları instagram’da daha etkili reklamlar oluşturmaya itiyor. instagram, kullanıcılarına görsel anlamda hizmet ettiği için görselliğini gerek reklamda gerek yapılan paylaşımlar da nasıl bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu yüzden firmalar görsel kullanımı için titiz çalışmalar yürütmeli. 

 

Görsel Seçiminin Önemi
Instagram reklamlarında kullanıcılara ulaşmayı hedeflediğiniz görselleri seçerken mutlaka bir odak noktası belirlemelisiniz. Yoğun ve karmaşık görseller kullanmaktansa, kullanıcıların gözünü yormayacak ve vurgulamak istediğiniz öğeyi öne çıkaracak görseller hazırlamak avantajlı olacaktır. Görsellerinizin daha iyi görüntülenmesi için görsellerinizi düzleştirebilirsiniz. Simetri ve üçte bir kuralını göz önüne almak da faydalı olacaktır. Reklam görsellerinizin her zaman yüksek çözünürlükte olmasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız görsel anlamlı ve hoş olabilir. Zira, iyi bir çözünürlüğe sahip olmaması ve kötü bir ışıklandırmaya sahip olması o görsel ile alacağınız verimi yüksek oranda düşürebilir.

 

Konsept Oluşturmanın Önemi
Instagram reklamlarında önemli noktalardan biri de konsept odaklı paylaşımlarda bulunarak hem kullanıcının gözüne hitap edip hem de kullanıcıyı bir hikaye içerisine çekerek firmanıza karşı bir sempati oluşturmalarını sağlamaktır. Bu konuda markanızla ilgili bir hikaye örgüsü oluşturacak görsel tasarlayıp belirli zaman aralıkları ile birbirinin devamı olarak yayınlamak gibi uygulamalar yapabilirsiniz. 


Reklam İlkeleri
Instagram reklamlarında Facebook reklamlarında da olduğu gibi önemli olan nokta görselleri öne çıkarmaktır.İki platformun da reklam ilkeleri neredeyse birbiri ile aynıdır. Facebook’ta reklam görseli hazırlarken %20 oranında metin kullanma zorunluluğu Instagram reklamı için de geçerlidir. Ayrıca İnstagram tarafından sakıncalı içerik barından reklamlar onaylanmamaktadır. Reklamlarınızın reklam ilkelerine uyup uymadığını tespit etmek amacıyla ızgara aracını kullanabilirsiniz.


Detaylı Bilgi İçin Arayın