Sosyal Medyada Satış Yapmak

01 Şubat 2017


Sosyal medyanın hayatımıza girmesinden sonra hayatımıza kattığı en büyük olgu ‘paylaşım’ oldu. Kullanıcılar her platformda, her türlü konu hakkında paylaşım yapmaya devam ediyorlar. Sosyal medyanın ve dijital dünyadaki gelişmelerin, iş yapış şekillerini değiştirdiği de yadsınamaz bir gerçek. 

Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için sosyal medya çok büyük bir önem kazanmış vaziyette. Bu firmalar, sosyal medya platformları sayesinde düşük maliyetlerle yüksek dönüşüm sağlayabilirler.

Geleneksel kalıplara sımsıkı bağlı kalıp büyümeye çalışan markalar, yakın zamanda çağa ayak uyduramadıkları için bir yerde tıkanacaktırlar. Dijital dünyada oluşan bu rüzgarı arkasına alıp ilerleyen markalar çok daha başarılı sonuçlar elde edecektir.  Aslında bu platformlara adım atmamış markalar, ne yapacaklarını bilmedikleri için sosyal medyadan uzak duruyorlar. 

Sosyal medya platformlarında satış yapmak için nelere dikkat edeceğinize geçmeden önce, bu platformlarda müşteri ile kuracağınız ilişkiniz oturana kadar biraz sabırlı olmanız gerektiğinin altını çizelim. Şimdi sosyal medyada satış yaparken kullanacağınız yolları inceleyelim.

Sosyal Medya'da Nasıl Satış Yapılır?

1. Paylaşımlarınıza başladıktan sonra bu durumu istikrarlı bir şekilde devam ettirmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bunu yaparak her seferinde daha geniş kitlelere ulaşma şansınızı kuvvetlendirmiş olacaksınız.

2.  Kullandığınız görsellere dikkat edin. İstatistiklere göre sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarda insanlar öncelikle görsele dikkat ediyor. Görseliniz ne kadar başarılı ve kaliteli olursa alacağınız etkileşim de o kadar başarılı olur.

3. Kendi içeriğinizi oluşturun. Tüketimin yüksek olduğu bu mecralarda paylaşımlarınız ne kadar orijinal ve eskitilmemiş olursa geri dönüşü de o kadar yüksek olur. 

4. Takipçileriniz ile iletişim kurun. Eğer takipçilerinize değer verdiğinizi hissettirirseniz, markanızla müşteriniz arasında güçlü bir bağ oluşturmuş olursunuz.

5. Niteliğin nicelikten daha önemli olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Beğeni sayısına değil etkileşim konusuna odaklanın.

6. Sektörünüze uygun olacak bütün sosyal medya ağlarında yer almaya çalışın. 

7. Sektörünüzdeki rakiplerinizi taklit etmeseniz de onların bu mecralarda neler yaptığını daima takip edin.

8. Müşterilerinizden gelen şikayet, öneri ve isteklere geciktirmeden geri dönüş yapın. Özellikle bu konularda çözümcü yaklaşımınız sizi bir adım ileri taşıyacaktır. 

9. İstatistiklerinizi sık sık inceleyin ve edindiğiniz bilgilere dayanarak yeni stratejiler üretin.

10. Paylaşım metinlerinizi kısa tutmaya çalışın. Ne anlatmak istediğinizi kısa ve etkileyici şekilde belirtin. 

11. Markanıza özel etiketler yani hashtagler üretin. Hashtagleri oluşturmadan önce sosyal medya gündeminde de araştırma yapıp ona uygun bir hashtag oluşturmanız daha doğru olacaktır. 

12. Facebook ve ona bağlı olarak Instagram ’da üreteceğiniz içeriklere öncelik tanıyabilirsiniz. Nitekim, bu mecraların en çok kullanılan sosyal medya platformları olması hem de bu mecralarda yoğun bir şekilde hizmet ve ürün satışının yapılması bu platfromları avantajlı kılmaktadır. Siz de rekabette geride kalmayın. Facebook reklam danışmanlığı hizmetimiz ile Instagram reklam danışmanlığı hizmetlerimizi anlattığımız sayfalarımıza bakarak bilgi alın.

13. Video içerik oluşturun. Dijital dünyada özellikle video içerikler yoğun ilgi görmektedir. Siz de markanız için video içerikler üretmekten çekinmeyin. 

14. Sosyal medyada yarışma, anket ve indirim kampanyaları oluşturun. 

15. Stok fotoğraf yerine kendi görsellerinizi tasarlayıp içeriklerinizde kullanın. Çünkü marka imajı yaratırken fark yaratmalısınız.

16. Sosyal medya platformlarında doğru reklam stratejileri üretin. Düşük maliyetlerle geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi hızlandırmış olursunuz. 

17. Aralıklarla dikkat çekici, çarpıcı içerikler paylaşın. Beklenmedik bir etkinlik organize edin. Müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi markanıza çekmeye çalışın.


Detaylı Bilgi İçin Arayın