E-Ticarette Sosyal Medya İçerik Planlaması

14 Nisan 2017


Dijital pazarlamada sosyal medya yönetimi, firmaların önem vermesi gereken bir konudur. Firmalar doğru stratejilerle ve az bir bütçeyle, potansiyel hedef kitlelerine sosyal medya platformlarında etkili bir şekilde ulaşabilirler.

 

Nitekim, firma olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi etkilemek ve dijital mağazanıza çekebilmek için sosyal medya platformlarında kaliteli içerikler oluşturmanız gerektiğini unutmamalısınız. Oluşturduğunuz kaliteli içerikleri de doğru zamanlama ile doğru kişilere ulaştırmalısınız. Bu çalışmaları daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için bir planlama yapmanız çok faydalı olacaktır. Düzenli bir şekilde sosyal medya içerik planı çıkartarak bu konuda doğru bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bu planlamayı haftalık veya aylık olarak oluşturabilirsiniz.


Özel Günleri Değerlendirin
Firmanızın misyonuna ve sektörüne uygun olan özel günleri belirleyerek bu günler için pazarlama çalışmaları yapmayı unutmamalısınız.  Firmanıza ait olan bir gün belirleyip bu özel gün için mutlaka çalışmalar yapmalısınız. 

Bunun dışında sosyal medyadaki içerik planlamanıza ülkece kutlanan bayramları, kutlanan özel gün ve haftaları eklemeniz, etkili geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Bu çalışmaları yaparken, çalışmalarınızda öne çıkarmak istediğiniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi de kullanabilirsiniz. 

 


Gündemi Takipte Kalın
Haftalık veya aylık sosyal medya içerik planı hazırlamış olsanız da, bu durum gündemi ilgilendiren bir içerik oluşturup paylaşmayacağınız anlamına gelmiyor. Herkes tarafından konuşulan bir durum hakkında ve herkesi ilgilendiren üzücü veya sevindirici gelişmeler hakkında paylaşımlar yaparak markanızı geniş kitlelere duyurabilirsiniz. 

Sosyal medya platformlarındaki sayfalarınız için içerik planlaması yaparken, her an önemli bir gelişmenin ortaya çıkabileceğini unutmamalısınız. Bu gelişmeleri içeriğe çevirerek değerlendirirseniz markanız adına çok olumlu sonuçlara şahit olabilirsiniz. 


Sosyal medya içerik yönetimi yaparken anlık alacağınız kararlarla yapacağınız çalışmalar çok da sağlıklı olmayacaktır. Çünkü anlık kararlar alırken istatistiklerinizin yer aldığı raporlarınızı detaylı bir şekilde incelemeye fırsat bulamayacaksınız. Bu sebeple, bir plan dahilinde ilerlemeniz en doğrusu olur. Strateji üretirken günlük planlar yapmak yerine geleceğe yönelik düşünerek, firmanızın sosyal medyada önemli başarılar yakalamasını sağlayabilirsiniz. 

 


Detaylı Bilgi İçin Arayın