29 Mart 2017

Şirket İsmi Nasıl Belirlenir ?

Girişim yapılırken, girişim sahiplerinin en zor karar verdiği noktalardan birisi de şirketin ismidir. Firma isminin, potansiyel müşteriler üzerinde nasıl bir etki bırakacağı ve logodaki görünümünün nasıl olacağı konusunda, girişim yapacak kişiler kararsızlıklar yaşayabiliyorlar. Bu kararsızlıklar girişim sahiplerini zor durumda bırakabiliyor. Bu yazımızda bu kararsızlıkları çözüme ulaştırmak adına girişimcilerin neler yapabileceğinin üzerinde duracağız. Şahıs şirketi nasıl açılır başlıklı içeriğimize de bakmanızı tavsiye ederiz.

Acele Etmeyin

İsim bulmak için aceleci davranmanız üzerinizde stres ve baskı oluşturacaktır. Bu sorunlu durumda vereceğiniz kararlar çok sağlıklı olmayabilir. Bu sebeple şirketinizin ismini belirlemek için aceleci davranmamanız faydalı olacaktır. 
Şirketinizi kurduktan sonra birçok unsur üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz, zira şirket isminizi değiştirmek çok zor bir karar olacaktır. Hem müşterilerinizin alışkanlıklarını değiştirmenin zorluğundan hem de yasal prosedürlerin zorluğundan dolayı şirket ismi değiştirmek kolay olmayacaktır.

Akılda Kalıcı Olmak

Şirketinizin ismini belirlemek için alternatifler oluştururken kısa, müşterilerin aklında kalıcı olabilecek isimlerin üzerinde durmalısınız. Uzun ve karmaşık kelimeler müşterilerin akıllarında yer etmeyebilir, bu riski almak doğru olmayacaktır. Aynı zamanda şirket isminin yazımının da kolay olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcıların kafasını karıştırmayacak bir isim belirleyerek bulunabilirliğinizi kolaylaştırmalısınız. 

Arama Motorlarının Önemi

Başka firmalarla oluşabilecek isim benzerlikleri firmanız için problem olabilir. Bu sebeple arama motorlarında, şirket isimlerini araştırmanız faydalı olacaktır. İsim benzerlikleri arama motorlarında sıkıntılara yol açabilir. Benzer isimler nedeniyle, arama motorlarında sıralama konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durum da potansiyel müşterilerinizin size ulaşması adına sorun oluşturacaktır. Hem sektörünüzde yaşanacak rekabette ön plana çıkabilmek hem de arama motorlarındaki sıralamalarda üst sıralarda yer alarak kullanıcılara rahatça ulaşabilmek için, yaratıcı isimler üzerinde çalışmanız çok daha yararlı olacaktır. 

Çevrenizdeki İnsanların Fikirlerini Alın

Çevrenizdeki insanların söyledikleri isim alternatiflerini değerlendirebilir veya söylenenler ışığında yeni fikirler üretebilirsiniz. Fikirlerine değer verdiğiniz insanlardan alacağınız tavsiyeleri değerlendirirken, onlara da kendi alternatiflerinizi sunabilir ve neler düşündüklerini öğrenebilirsiniz. Her fikir, şirket isminizi belirlemede işinize yarayacaktır. 

Şirket İsminizin Logodaki Görünümü

Şirket isminizi belirlemek için çalışmalar yaparken, logo veya ikondaki görünümünü de hesaba katmayı unutmamalısınız. Markanızın, logonuz ile bütünleşmesi çok önemlidir. Hedef kitlenizin aklında logonuz ile yer edinmeniz için onları etkilemeniz gerekecektir. Etkileyici bir logo ile markanıza olan ilgi yüksek olacaktır.