Blog
/ Makaleler
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?

06 Şubat 2017

Bireysel olarak kurabileceğiniz şahıs şirketleri, anonim veya limited şirketlerden daha küçük bir yapıya sahiptir. Şahıs şirketi kuruma süreci, anonim veya limited şirket kurma proceedinden daha az zahmetli ve daha hızlıdır. Daha kısa bir sürede vergi mükellefi olarak şahıs şirketinizi kurabilirsiniz. 


Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Şahıs şirketi kurarken diğer şirket kurulumlarına göre daha az evrağa ihtiyacınız vardır. Daha kısa sürede bir şekilde şirketinizi kurmak imkanına sahip olur. 

Kurulan şirkette yetki ve sorumlulukları tek kişilikiye aittir. Ayrıca şahıs şirketinin bir diğer avantajı da mali müşavir veya muhasebeci ücretlerinin düşük olmasıdır. Vergi sistemleri kademeleri ve defterleri tasdik ücretleri bırakın. 

 

Şahıs Şirketinin Dezavantajları

Şahıs şirketinin avantajları yanında bazı dezavantajları da vardır. Gelir vergisi kadastro. Vergi oranı.

% 35 e kadar yükselebilir. Zira, belirli bir denetim vergi durumu.


Peki Nasıl Şahıs Şirketi Kurulur? 

Şahıs şirketi kurma aşamasında öncelikli olarak bazı belgeri edinmek zorundasınız. Ilk önce işe başlama bildiri formunu doldurmanız gerekir. İkinci işleminiz iki adet ikametgah belgesi çıkartmak olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretine sahip olmanız gerekir. 2 adet imza beyannamesi almanızda şahıs şirket açabilmeniz için gereken evraklar arasındadır. Sonuşur kadar firça kuracağınız adres size ait ise, tapunuzun fotokopisi halinde büyüklüğünde yoksa iş yeri olarak kullanacağınız ev ya da ofisin kira kontratına sahip olmanız gereklidir.

Yukarıdaki belgelerin hepsini bir araya getirdikten sonra bir yerden alakalı olan vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekecektir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Ne Kadar Harcama Yapılır?

İmza sirküleri, dökümanlar ve süreci siz veya sizin için uygun olan muhasebe veya mali müşavire toplamda 600 TL - 800 TL miktları arasında değişebilir. 

Bu alanlar ve bölge muhasebesi göremek gösterebilir. Işın yapacakınız sektör ve iş alanına göre ticaret odası, esnaf odası vb. Odalardan biri veya birkaçıyla kayıt yaptırmanız da ettirilebilir. Bu konularda muhasebecinizden daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Şahıs Şirketleri E-Ticaret Sistemi Kurabilir Mi? 

Yazının bu bölümüne kadar bahsettiğimiz aşamaları gerçekleştirdik, bir şahıs şirket sahibi olarak e-ticaret yapabilir ve internetten ürün satabilirsiniz. Ilk adımınız bir e-ticaret sitesi kurulumu için gerekli olanı sağlarsınız, sitenizi açmak ve ürünlerinizi sitenizde satışa sunmak istiyorsunuz. Şahıs şirketleriniz ile ile bankalara başvuruda bulunarak sanal pos alabilir ve kredi kartı ile satış yapabilirsiniz. 

Kurmak, iş için netleştirmeden şirket kurmak için sizin için pek iyi sonuçlar doğurmayabilir. Bu duruma hazır plan ve hazırlıklar tamamlayıp daha sonra şirketinizi kurmak daha doğru olur! 


Kategoriler


DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİ ARAYIN