E-Ticarette Müşterilerinize Ne Zaman E-Posta Göndermelisiniz ?

E-posta pazarlaması E-ticarette çok önemli bir yere sahip. Müşterilerinize doğrudan etkili bir şekilde ulaşıp olumlu geri dönüşler alabileceğiniz E-posta kampanyalarından kesinlikle faydalanmanız gerekiyor. Tabi müşterilerinize E-posta gönderirken zamanlama, başarılı bir çalışma yapabilmeniz adına çok önemli bir faktördür. 

Firmanızın müşterilerinizin gözünde değerini kaybetmemesi için onları plansız, sık bir şekilde göndereceğiniz E-postalarınızla sıkmamalısınız. Göndereceğiniz E-postalarınızın spam olarak gözükmemesine de dikkat etmelisiniz. Hoş geldin epostası içeriğimizde de çeşitli tüyolar verdik.

Ne Zaman E-Posta Göndermelisiniz?

- E-posta listenize kayıt olan abonelerinize karşılama olarak hoş geldin E-postası gönderebilirsiniz. Listenize kayıt olan abonelerinize teşekkür ettikten sonra bu listeye kayıt olmasıyla beraber hangi avantajlardan faydalanabileceklerinin ve hangi zamanlarda E-posta alacaklarının bilgisini verebilirsiniz. 

- E-ticaret sitenizdeki bir ürünü veya ürünleri sepete ekledikten sonra alışveriş işlemini tamamlamadan sitenizden ayrılan müşterilerinize E-posta gönderebilirsiniz. Sepetteki ürün veya ürünlerini almadan sitenizden çıkış yapan müşterinize bu durumu hatırlatarak, alışverişini tamamlaması için müşterinizi sitenize tekrar yönlendirebilirsiniz. 

- Satış işleminin gerçekleşmesinin ardından müşterilerinize satın aldıkları ürün veya hizmetlerle ilgili fatura ve sipariş detaylarının bulunduğu E-postalar göndermelisiniz. Bunun dışında, satın alma işleminin tamamlanmasıyla gerçekleşen ürün tesliminden bir süre sonra da siparişi takip eden E-postalar hazırlayıp müşterinize gönderebilirsiniz. Müşterinize ürün ve alışveriş deneyimi hakkında sorular yöneltebilir bu sayede müşterileriniz üzerinde firmanıza karşı olumlu bir hava yaratabilirsiniz.

- Yeni bir ürün veya kampanya duyuruları için de müşterilerinize E-posta gönderimi yapabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz geri dönüşüm oranını yükseltebilirsiniz. Bu E-postalarda, firma olarak satışa sunduğunuz yeni ürün ve hizmetler hakkında abonelerinize bilgi verebilirsiniz. Özel günlere, ürünlerinize veya hizmetlerinize yönelik oluşturduğunuz kampanyalar hakkında da E-postalar hazırlayarak abonelerinizi bu kampanyalar hakkında bilgilendirebilirsiniz. 

Müşterilerinize göndereceğiniz E-postalar belirli bir amaca hizmet ettiği sürece başarılı olacaktır. Eğer sadece E-posta gönderme niyetiyle abonelerinize sık sık E-posta gönderirseniz doğru bir çalışma yapmamış olacaksınız. Doğru zamanlama ile belirli bir amaca hizmet eden E-postaları müşterilerinize ulaştırarak, markanıza zarar vermeyerek etkili geri dönüşlere şahit olacaksınız.