E-Ticarette Hoş Geldin E-Postasının Önemi

24 Şubat 2017


E-ticaret sitesi sahipleri için e-posta pazarlaması önemli bir yere sahip. E-posta pazarlaması yaparken, sitenize abone olan kullanıcılara gönderdiğiniz ilk e-postaya gereken önemi verdiğiniz takdirde, önemli geri dönüşler sağlayabilirsiniz. Sitenize abone olan müşterilerinizle iletişime geçebilmek için ilk e-postayı atmak faydalı olacaktır. Göndereceğin ilk e-posta, gelecekte müşterilerinizle iletişime geçmek adına göndereceğiniz e-postalara da olumlu katkılarda bulunacaktır. 

Hoş Geldin E-Postası

Hoş geldin e-postası, müşterinizin siteniz üzerinden e-posta listenize kayıt olduktan sonra onlara gönderdiğiniz ilk e-postadır. Bu e-posta sayesinde ilk etapta müşterilerinize teşekkür edip bilgilendirerek, onlarla iletişime geçebilirsiniz.
Ayrıca, kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği eylemlere göre de farklı hoş geldin e-postaları kurgulayıp gönderebilirsiniz. Alışveriş yaptıktan sonra veya önce kayıt olmalarına göre farklı e-postalar oluşturabilirsiniz. Kullanıcı hareketlerine göre göndereceğiniz e-posta daha anlamlı olacaktır. 

Hoş Geldin E-Postalarının Önemi

İstatistiklere göre, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin büyük bir bölümü hoş geldin e-postasını beklediklerini belirtiyor. Ayrıca, hoş geldin e-postasını alan kullanıcıların, daha sonra atılan e-postalara daha fazla ilgi gösterdiği yine istatistiklerle belirtiliyor. Bu durumlardan hareketle, gelecekte göndereceğiniz e-postaların daha fazla okunmasını istiyorsanız, hoş geldin e-postasına önem göstermeniz gerekiyor. 

Abonelerinizin Bilinçaltını Etkileyebilirsiniz

Abonelerinizi beklenti içine sokarak markanızla daha fazla ilgilenmelerini sağlayabilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postalarda hangi sıklıkta müşterilerinize e-posta göndereceğinizi aktarabilirsiniz. Kampanyalarınızı ne zaman düzenleyeceğinizi müşterilerinize aktarıp onlarda beklenti yaratabilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinize e-posta listelerine kayıt olarak hangi ayrıcalıklara sahip olacaklarını belirtebilir, bu şekilde de müşterilerinizin üzerinde beklenti yaratabilirsiniz.

Kullanıcıları Sosyal Medya Hesaplarınıza Yönlendirebilirsiniz

Hoş geldin e-postalarınızda, abonelerinizi sosyal medya platformlarındaki sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz. Sosyal medyaya özel kampanyalar yapacağınızı kullanıcılarınıza bu e-postalar yoluyla bildirebilirsiniz. Bu durum, sosyal medya hesaplarınızın da takipçi kazanmasını sağlayacaktır.

İlk İzlenim

Marka olarak müşterilerinizle olan ilişkilerinizde iyi bir ilk izlenim bırakmak önemli olacaktır. Online alışverişlerde tüketicilerle bire bir iletişim kurmanız mümkün değil. Bu noktada hoş geldin e-postaları önemli bir rol oynamaktadır. İyi bir ilk izlenim bırakarak gelecekteki satışlarınızın da önünü açabilirsiniz.