Google Analytics'te E-ticaret İzleme Özelliği

13 Şubat 2017


E-ticaret sitenizdeki istatistiklerinizi incelemeniz, durum analizi yapmak ve gelecekteki stratejilerinizi belirlemek adına çok önemlidir. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok farklı ve ücretsiz araç bulunuyor. Bu araçlar sayesinde ziyaretçilerinizin sitenize hangi kaynaklardan ulaştıklarını, hangi anahtar kelimelerin sitenize trafik sağladığını, ziyaretçilerin demografik bilgilerini, coğrafi olarak hangi bölgelerden geldiklerini ve sitenizde ne kadar zaman geçirerek ne gibi aksiyonlarda bulunduklarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Nitekim, Google Analytics aracında bulunan ücretsiz E-ticaret izleme özelliği sayesinde online satış yaptığınız siteniz için çok detaylı veriler elde edebilirsiniz. Peki bu özellik nasıl kullanılır? Yeni açılan e-ticaret sitelerine öneriler içeriğine de bakarak bilgi edinin.

E-ticaret İzleme İle Neleri Görebilirim?

E-ticaret izleme özelliği sayesinde e-ticaret sitenizde müşterilerinizin hangi üründen kaç adet satın aldıklarını ve bu işlemlerden ne kadar kazanç elde ettiğinizi görmüş olursunuz. Bu sayede satışlarınız hakkında detaylı bilgiye sahip olarak bu bilgi ışığında yeni pazarlama stratejileri üretebilirsiniz. Ayrıca, bu özellik sayesinde sitenize gelip alışveriş yapan müşterilerin ne kadar bir sürede alışveriş yapma kararı aldığını ve satın alma kararını sitenize yaptığı kaçıncı ziyarette verdiğini görebilirsiniz. Edindiğiniz veriler sayesinde daha çok satışını yaptığınız ürün hakkında yeni çalışmalara başlayabilirsiniz. 

E-ticaret İzleme Özelliğini Etkinleştirme

Google Analytics aracının kurulumunu gerçekleştirdiğinizde E-ticaret izleme sisteminiz otomatik olarak aktif olmayacaktır. Bu ayarı aktif edebilmek için Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst kısmında bulunan Yönetici sekmesine tıklayarak karşınıza çıkan üç sütundan en sağda yer alan görünüm sütunda yer alan "Ayarları Görüntüle” satırına tıklamalısınız. 

"Ayarları Görüntüle” satırına tıkladıktan sonra karşınıza e-ticaret sitenizin tüm genel ayarlarının bulunduğu bir ekran gelecek. Aşağıya doğru indiğiniz zaman "E-ticaret Ayarları”nı göreceksiniz. Eğer bu başlık altındaki "E-ticaret İzleme” satırının yanındaki açılan menüde "Evet, bir E-ticaret Sitesi” seçeneği görünüyorsa siteniz izlemeye hazır durumdadır. Eğer onun yerine "E-ticaret Sitesi Değil” seçeneğini görüyorsanız tıklayarak ilk önce bu seçeneği "Evet, bir E-ticaret Sitesi” seçeneğiyle değiştirmelisiniz. Ayrıca, ayarlı olan para birimini de Türk Lirası olarak değiştirmeniz gerekiyor.
Tüm bu işlemler tamamlandığı zaman sayfanın en altındaki "Uygula” düğmesine tıkladığınızda işleminiz tamamlanacaktır.
Son olarak yapmanız gereken Google Analytics’in ilgili kodunu sitenizdeki yönetim paneli altındaki Ayarlar > SEO > Arama Motoru Servisleri kısmına girerek kaydetmeniz olacaktır.

Son olarak sitemizde bulunana hazır eticaret sitesi scripti sayfasından kolayca bilgi alabilir ve bize ulaşabilirsiniz.


Detaylı Bilgi İçin Arayın