20 Nisan 2017

Web Tasarım Ve Renkler

Renkler, insanların üzerinde etkiler yarattığı için firmalar tarafından da kurumsal kimlik oluştururken önemli bir yere sahip oluyorlar. Web tasarımda da renklerin önemi bulunuyor. Ancak günümüzün web tasarım trendlerinde renklerin eskisi kadar önemi olmadığı da yadsınamaz bir gerçek. İnternet kullanıcılarının alışkanlıklarının değişmesiyle web tasarımda da önem verilen noktalar değişime uğruyor. Web sitelerinde renk kullanımı yine önemlidir, fakat sitelerin fonksiyonel bir yapıya sahip olması artık daha dikkat edilen bir nokta haline gelmiştir. Kullanıcılar artık kullanışlı siteleri daha çok seviyor ve renklerin yarattığı anlamlar ile eskisi kadar ilgilenmiyor. Bu noktada bir sitenin kullanışlı olmasının renk kullanımından daha önemli bir ayrıntı olduğunu çıkarabiliriz.

Tabi ki web sitenizdeki renk kullanımı önemini tamamen yitirmiş değil. Web sitenizde sektörünüze, kurumsal yapınıza uygun renkler kullanmaya özen göstermelisiniz. Pazarlamada renklerin önemi içeriğimizde de renkler hakkında çok detaylı bilgiler paylaştık.

Kullanıcılar web sitesini ziyaret ettiği andan itibaren sitenizdeki gezintisine devam etme kararını 5- 10 saniye içerisinde alıyorlar. Bu sebeple renk kullanımınız önemli olsa da sitenizin fonksiyonel bir şekilde kullanıcılara hizmet vermesi büyük bir önem taşıyor. Ayrıca, renk kullanımı kurumsal kimlik için önemli bir unsur olduğundan dolayı kullanacağınız renkler kabul edilebilir bir renk skalasından oluşmalı. 

Web tasarımı yaparken kontrast renkler kullanarak ilgi çekici bir görüntü yaratabilirsiniz. Kontrast renkler, zıt olan iki ana rengi seçilerek kullanılabilir. Tasarımınızda bütünlük sağlamak istiyorsanız birbirini tamamlayan renklerden faydalanabilirsiniz. Birbirine yakın renkler kullanarak görsel bütünlük sağlayabilirsiniz. Eğer tasarımınızdaki renklerin daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız parlak renkler kullanabilirsiniz. Sıcak renkler içerisinde oluşturacağınız seçimlerle web sitenizi ziyaret edecek kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir görsellik oluşturabilirsiniz.