31 Mart 2017

Web Sitesi Kurma Aşamaları

Kullanım amacına yönelik web sitesi kurmak isteyen birey veya kurumlar çalışmalarına tam olarak nereden başlayacağına karar veremedikleri için bazı sorunlar yaşarlar. Web sitesi oluşturmak düşünüldüğü gibi yorucu ve komplike bir iş midir? Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Bir web sitesi, kurulma amacına uygun bir şekilde hizmet vermelidir. Bir bireyi ve bir kurumu doğru bir şekilde temsil etmelidir. Web sitesi kurmaya karar verdikten sonra yapılması gereken ilk iş web tasarımı olacaktır. Web sayfasının genel hatları, web tasarımı yapan kişiler tarafından belirlenir ve görsel kurgusu biçimlendirilmeye başlanılır. Tasarımın kurgulanmasının ardından tasarım, web tarayıcıları aracılığıyla görüntülenir ve tasarımı yaptıran kişiden onay alınıp işlem tamamlanır. 

Diğer aşama ise web sitenizin kodlanma aşamasıdır. Kodlama aşamasında çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanması siteyi yaptıran kişi için avantajlı olsa da kodlama işlemini aceleye getirmeden doğru bir şekilde tamamlamak daha doğru olacaktır. Kodlama çalışmaları sona erdikten sonra çeşitli testlerin yapıldığı aşama başlar.

HTML standartlarına uygunluk, CSS hatalarının giderilmesi, tarayıcı testlerinin tamamlanması, mobil görüntülenmede oluşan hatalar ve arama motoru optimizasyonu kriterlerine uygunluk gibi testler yapıldıktan sonra web tasarım çalışmalarının sonuna gelmiş olunur.

Bursa web tasarım için çalışmaların noktalanmasının ardından yapılması gerekenler hala bitmemiş olacaktır. Markanızı temsil edecek bir alan adı (domain) satın almalı ve daha sonra da web sitenizi yayınlayacağınız barındırma alanını (hosting) temin etmelisiniz. Alan adınızı alırken inisiyatif sizde olabilir, lakin hosting temin ederken web tasarımını yaptırdığınız kişi veya kurumla görüşmelisiniz. Uyumluluk adına sorun yaşamamak için yapacağınız bu görüşme çok faydalı olacaktır. 

Web sitesi yaptırırken kimlerle çalışacağınız da çok önemlidir. Güvenilir, deneyimli kişi veya kurumlarla çalışmanız, sorunsuz ve kaliteli bir web siteye sahip olabilmeniz için önemli bir kriterdir.