12 Nisan 2017

Müşteri Memnuniyetinde Hızlı Geri Dönüşün Önemi

Geleneksel ticarette olduğu gibi E-ticarette de, müşterilerinizi memnun etmeniz ve müşterileriniz üzerinde olumlu etkiler bırakmanız çok önemlidir. Müşterilerinizin şikayetlerini, önerilerini ve isteklerine hızlı bir şekilde geri dönüş yapmanız, firmanız adına olumlu geri dönüşlere sebep olacaktır. 

Müşteriler alışveriş yapma esnasında veya alışveriş işleminin sonucunda firmanızla iletişime geçtikten sonra hızlı bir şekilde geri dönüş yapılması beklentisine girecektir. Bu beklentiye karşılamanız markanız adına çok faydalı bir eylem olacaktır. Müşterileriniz beklentilerini karşılayarak firmanız için sadık müşteriler kazanabilir ve gelecekteki satışlarınız adına çok olumlu bir harekette bulunmuş olursunuz. 

Araştırmalara göre tüketicilerin yarısı, alışveriş öncesinde firmalar ile iletişime geçtiği zaman cevap alamadığı durumda alışveriş işlemi gerçekleştirmeden başka bir firmaya yöneliyor. Bu da firmanızın istemeyeceği bir durum olacaktır. Sektörünüzdeki rekabet içerisinde iyi yerlerde konumlanmak konusunda, müşterilerinizin taleplerini hızlı bir şekilde karşılamanız önemli bir rol oynuyor. Yine istatistiklere göre tüketicilerin %70’lik dilimi firmalardan 5 dakika içerisinde geri dönüş beklentisi içerisinde oluyor. Bu beklentileri karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Müşterilerinize hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayarak onları nasıl memnun edebileceğinize maddeler halinde bakalım:

- E-ticaret sitenizdeki sayfalarda firmanıza ait telefon bilgilerini paylaşabilirsiniz.

- E-ticaret sitenizdeki sayfalarda firmanıza ait olan e-posta bilgilerinizi müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

- E-ticaret sitenizde müşterilerinize canlı destek hizmeti verebilirsiniz. 

- İletişim formu oluşturarak müşterilerinizin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

- Firmanıza ait olan sosyal platformlarda müşteri desteği sağlıyorsanız, profillerinizi müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

- Sıkça sorulan sorular bölümü oluşturarak ve bu bölümde detaylı bilgilendirme yaparak müşterilerinizin işini kolaylaştırabilirsiniz. 

- Sosyal medya platformlarındaki sayfalarınızda, müşterilerinizden gelen mesajlar ve yorumlara da erken dönüş sağlayarak müşterinizi alışverişe yönlendirebilirsiniz. Müşterinizin ilgilendiği ürün veya hizmete ait olan linki de müşterinizle paylaşmanız faydalı olacaktır.

Hizmet kalitenizi yüksek tutarak müşterilerinizin firmanıza olumlu bakmasını ve verecekleri olumlu referanslar sayesinde yeni müşteriler kazanmayı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Markanızın tüketiciler üzerinde bıraktığı olumlu izlenim, gelecekteki satışlarınızın daha da yüksek oranlara ulaşmasını sağlayacaktır. Bu sebeple müşteri memnuniyetini sağlamak konusunda titiz davranmanız, firmanızın kalıcı bir başarı sağlaması adına çok faydalı bir eylem olacaktır.