11 Mart 2017

E-Ticaret Sitesi İçin SEO Teknikleri

Arama motoru optimizasyonu yani SEO (Search Engine Optimization), internet sitenizin arama motorları tarafından rahat bulunabilmesini ve kullanıcıların sitenizi sık bir şekilde görmesini sağlar. E-ticaret siteleri için kullanıcılara; markasını, ürün ve hizmetlerini tanıtabilmek önceliklerden biridir. Arama motoru optimizasyonu sayesinde bu önceliği etkili bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Firmanıza ait E-ticaret sitesinde, SEO tekniklerinden faydalanarak site trafiğinizi arttırabilirsiniz. 

Anahtar Kelime

Anahtar kelime seçimi, SEO tekniklerinin temel noktasıdır.  Anahtar kelimeleri, E-ticaret sitenizdeki bütün sayfalarda kullanabilirsiniz. Arama motorları, internet kullanıcılarının arama bölümüne bir kelime ya da kelime grubu girdiği zaman, bütün web sitesini tarayarak en uygun içeriği bulmaya çalışır. 

Arama motorlarında en çok aranan kelime ya da kelime gruplarını tespit edip bu kelime veya kelime gruplarını sitenizde kullanarak, bulunabilirliğinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için bazı araçlardan faydalanabilir veya tercihinize bağlı olarak bu işlemleri gerçekleştiren profesyonellerden destek alabilirsiniz. Ayrıca, tespit edilen anahtar kelimeler içeriğe uyumlu bir şekilde, E-ticaret sitenizin blog ve forumlarında kullanıldığında faydalı olacaktır.

Ayrıca, anahtar kelimelerin kullanımında dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. İnternet kullanıcıları tarafından sık bir şekilde arandığı tespit edilen anahtar kelimeleri aynı web sitesinin her sayfasında kullanmamalısınız. Anahtar kelimeleri sitenizin her sayfasında kullanırsanız, bu durum bulunabilirliğinize faydadan çok zarar verecektir. Arama motorları her sayfadaki anahtar kelimeleri tarayacaktır. Benzer anahtar kelimeleri kullandığınız her sayfa birbirine rakip olacak ve bu durum sitenizdeki trafiğe zarar verecektir. 

Anahtar Kelime Araştırması

E-ticaret sitenizde kullanmak üzere anahtar kelime veya kelime gruplarını belirlerken, rakipleriniz hakkında araştırma yapmaya ihtiyacınız olacaktır. Rakipleriniz tarafından sıklıkla kullanılan anahtar kelime veya kelime gruplarına, E-ticaret sitenizde yer vermekten kaçınmalısınız. Bu noktada başka stratejiler üretmeniz gerekecektir. Özellikle,  SEO uygulamalarına yeni başlayan web siteleri bu noktada daha dikkatli olmalıdır. Zira, trafiği halihazırda yüksek olan diğer E-ticaret siteleri arama motorlarının gösterdiği sonuçlarda ilk sıralarda yerlerini alacaktırlar.

Sosyal Medya Ve Blog Sayfaları

SEO çalışmalarında sosyal medya platformları da önemli bir rol oynamaktadır. E-ticaret sitenizde sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızın linklerini, sosyal medya hesaplarınızda da sitenizin linklerini paylaşmak web sitenizin trafiğini arttıracaktır. Ayrıca, E-ticaret sitenizde yer alacak blog bölümünün dışında, internet kullanıcıları tarafından yoğunlukla tercih edilen blog sitelerinde blog açarak, düzenli bir şekilde bu sitelerde çalışmalar yapmanız faydalı olacaktır. Bu siteleri aktif bir şekilde kullanarak, web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Video İçerik Siteleri

Markanız ve ürünleriniz için oluşturduğunuz tanıtım videolarınızı, aktif bir şekilde kullanılan video sitelerinde yayınlamalısınız. Yayınladığınız videoların linkleri web sitesine ekleyerek, bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Video içerik sitelerinde videolar yayınlayarak da arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza etkili bir şekilde destek olabilirsiniz.

Arama Motorlarında Webmaster Tools ve Analytics Hesapları

E-ticaret sitenizin arama motorlarında daha kolay bulunabilmesi ve arama motorlarının algoritmalarında hafızaya alınabilmesi için Google, Yandex ve Bing webmaster tools hesabı açılmalıdır. En çok kullanılan bu arama motorlarında hesaplar açarak bu mecralardaki gelişmeleri takip edilebilir ve çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, arama motorlarında analytics hesapları oluşturarak, siteniz üzerindeki kullanıcı bilgilerine ve davranışlarına erişebilirsiniz. Edineceğiniz istatistikler ışığında da yeni stratejiler üretip çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz. 

Yardımcı SEO Araçları

E-ticaret sitesi sahipleri için işlerin kolaylaşması için kullanılacak birçok ücretli ve ücretsiz SEO aracı bulunmaktadır. Bu SEO araçları sayesinde, internet sitesinin ne gibi eksiklerinin olduğunun tespit edilmesi de çok kolay olacaktır.