20 Mart 2017

E-Ticaret Sitenizde Etkileyici Başlık Oluşturmanın Sırları

İnternet kullanıcılarını E-ticaret sitenize yönlendirip trafik almak için, içeriklerinize etkileyici başlıklar vermeniz çok yararlı olacaktır. Kullanıcıların, karşılaştıkları zaman ilgisini çekebileceğiniz başlıklar sitenizdeki trafiği arttıracaktır. Kötü bir başlık kullanmak, içeriğinizi kullanıcılara ulaştıramama ihtimalinizi yükseltecektir. SEO kurallarına uygun bir başlık yazmak her zaman olumlu sonuçlar da doğurmayabilir. Herkes hemen hemen aynı kuralları uyguladığından genelde birbirine benzeyen ve bu yüzden de öne çıkamayan başlıklar bulunuyor. 

Peki etkileyici başlıklar nasıl hazırlanır?

- Arama motoru optimizasyonu kuralları sürekli değişiklikler gösteriyor. Algoritmalar halihazırda belirli bir düzende kelimelerin nasıl yerleştirildiği üzerine kurulu değil.  Algoritmalar daha çok internet kullanıcıların içerikten ne kadar faydalandığı üzerine kurulu. 

- Kullanıcı deneyimini daha çok önemseyen bu algoritmalar sayesinde birbirinin aynısı olan başlıklar kullanmak yerine; içeriği vurgulayan, çarpıcı ve ilgi çekici bir başlık oluşturarak E-ticaret sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

- İlgi uyandırıcı kelimeleri kullanmak kullanıcıları etkilemek konusunda faydalı olacaktır. Başlığınızda, bilinmezliği vurgulamalı ve öğrenildiğin de çok kıymetli olacak bilgileri içerikte bulacakları düşüncesini kullanıcılarda uyandırmalısınız.

Örneklemek gerekirse:

1-  ……. Yolları
2- Hızlı Rehber …
3- … İçin Tam Rehber
4- …’den Önce Sorulması Gereken Gerekenler
5- …. Kuralları
6- …’nın Temel Kuralları
7- ….’nın En Popüler Yolu
8- Meşgul …. İçin Faydalı Öneriler
9- …. İçin Taktikler
10- …. Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

- Liste içerikler de son amanlarda çok ilgi görüyor. Bu doğrultuda başlıklarınızı hazırlamanız da faydalı olacaktır. Bu içeriklere uygun olarak belirleyeceğiniz bir sayıyı başlığınızda kullanabilirsiniz. Örneğin “ Facebook’ta takipçi kazanmanın 5 yolu” anlattığımız duruma uygun bir başlık olacaktır. Bu sayede kullanıcılara bu içeriğe tıklayarak, çok fazla uğraşmadan değerli bir bilgi edinebileceklerini düşündürebilirsiniz.

- Kullanıcılar ile empati yaparak ve bu doğrultuda onlara soru yönelterek başlık oluşturabilirsiniz. İnternet kullanıcıları gün içerisinde arama motorlarına herhangi bir konuda bir şeyler öğrenmek için sorular sorarak arama yapıyorlar. Bu durumdan faydalanarak başlığınızı ilgi çekici bir hale getirebilir ve sitenize trafik alabilirsiniz. Yine örneklemek gerekirse “ İnstagram’daki reklamları kullanmayı hala bilmiyor musunuz ?” başlığını bu noktada kullanabiliriz. 

Her ne kadar doğru başlıklar oluştursanız da, kullanıcıları sitenizde tutmak ve kullanıcıların ziyaretini bir defaya mahsus kılmamak adına, içeriklerinizi ve sayfalarınızı doğru bir şekilde kurgulamalısınız. Bütün bu unsurlar doğru bir şekilde kurgulandığı zaman, E-ticaret sitenizden istediğiniz olumlu dönüşleri rahatça alabilirsiniz.