04 Mayıs 2017

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, bir hizmet veya ürünün dijital ortamda pazarlanma sürecidir. Dijital dünyanın etkisinin farkına varan firmalar, halihazırda geleneksel pazarlama organları yerine dijital ortamdaki mecralarda pazarlama çalışmaları yapmaya yönelmiş durumdalar. Bu platformlarda tüketiciler ile interaktif bir iletişim sağlayan firmalar, bu sayede etkili geri dönüşler alarak çalışmalarına yenilikçi yaklaşımlarla devam ediyorlar.

Günümüzde firmaların dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamaya göre daha çok tercih etmesinin en büyük nedenlerinden birisi de firmaların hedef kitlelerine birçok platformlarda daha etkili ve daha az harcama yaparak ulaşabilmesidir.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Mecralar

Sosyal Medya Platformları

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google+ vb. sosyal ağ platformlarının yönetimleri.

İçerik Pazarlama Platformları

Web sitesi, blog ve vlog platformlarında ürün ve/veya hizmetlerinizin tanıtımlarının yapılması.

Mobil Cihazlarda Pazarlama

Android veya İOS uyumlu cihazlarda uygulama yapılması ve uygulamalar üzerinden tanıtımlar yapılması. Ayrıca, dijital pazarlama çalışmaları için kullanılacak diğer platformların mobil cihazlara doğru bir şekilde entegre edilip bu cihazlardaki çalışmaların yapılması.

E-Mail Pazarlama

Tüketicilere ulaşılabilecek datalar toplandıktan sonra strateji belirlenerek mail çalışmaların yapılmasının ardından tüketicilere ulaşılması ve raporlama çalışmalarının yapılması.

E-Ticaret Siteleri

Ürün veya hizmet satışı yapan E-ticaret sitenizde içeriklerin oluşturulması, yönetimi, ürün veya hizmetlerin pazarlama çalışmaları ve raporlamaları. 

İnternet Reklamları

İnternet dünyasındaki tüm dijital medya araçları (Google Ads, Facebook, instagram vb. ) bir arada değerlendirildikten sonra hedef kitleye uygun platformların belirlenmesi ve gerekli reklam çalışmalarının yapılması.

Alivre Dijital Pazarlamada Sizin İçin Ne yapar?

- Firmanızın dijital pazarlama çalışmalarına ayıracağı bütçenin en etkili şekilde nasıl kullanılabileceğinin planlayarak çalışmalarına bu planın ışığında başlar.

- Firmanızın dijital pazarlama çalışmalarının gerçekleştirileceği sosyal medya platformları belirlendikten sonra sayfalar oluşturur. İçerik ve reklam stratejileri üretilir, düzenli şekilde takip ve raporlama işlemleri yapar.

- Firmanızın Google’da üst sıralarda yer alabilmesi için Google’ın reklam aracı olan AdWords’te doğru strateji ve bütçelerle reklamlarınız kurgular. Reklamların takibi ve raporlamaları yapar.

- Web sitenizdeki içerikler oluşturulur ve düzenler. Web sitenizde sektörünüz ve firmanız ile ilgili blog yazıları oluşturur.

- Web sitenizin verilerini Analytics aracı ile analiz eder ve elde edilen verileri kullanarak yeni strateji planlamaları gerçekleştirir.

- E-mail pazarlaması konusunda çalışmalar yaparak potansiyel müşterilerinizi firmanızın çalışmaları ve kampanyaları hakkında haberdar eder.

- Dijital mecralarda firmanız için itibar yönetimi gerçekleştirir.

- Web siteniz için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları yapar.