Web Tasarımında Ana Sayfa Oluşturmak

18 Mart 2017


Bireysel ya da kurumsal kullanım amacıyla da olsa bir web sitesi oluşturmaya karar verdiğiniz zaman, sitenizin içeriği hakkında planlama yapmanız gerekecektir. Kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiğinde karşılaşacakları ilk yer ana sayfanız olacaktır. Ana sayfa tasarımınız ne kadar iyi olursa kullanıcılarda uyandırdığınız ilk izlenim de o kadar iyi olacaktır. Ana sayfanızın, internet sitenizin özeti gibi tasarlanması gerektiğini unutmamalısınız. 

Ana sayfanızda, alt sayfalarınız hakkında kısa kısa bilgiler geçebilirsiniz. Eğer sitenizde farklı kategoriler bulunuyorsa, bu kategoriler hakkında kısa bilgiler vererek kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alma ihtimaliniz de yüksek olacaktır.

Hangi kategori altında hangi yazılar olduğuna dair bir sekmeli kategorinizin olması ana sayfanızın işlevselliğini artıracaktır. İnternet sitenize en son eklediğiniz içeriklerin veya en çok tıklanan içeriklerin ana sayfada ön plana çıkarılması, Bursa web tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken durumlardandır. 

E-ticaret sitesine sahipseniz, müşterilerinize satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürün veya hizmetlerinizi ana sayfanızda ön plana çıkarmalısınız. Kaliteli görseller kullanarak ürün veya hizmetlerinizi ön plana çıkararak, ana sayfanızda dolaşan kullanıcıları alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz. Ayrıca, ana sayfanızda ürün veya hizmetleriniz ile ilgili kısa bilgiler de verebilir ve bu bilgileri etkili bir şekilde kurgulayarak kullanıcıları etkilemeyi başarabilirsiniz. 

Ana sayfanızda kullanacağınız renkler, fontlar ve görsellerin de ilgi çekici olmasına özen göstermelisiniz. Sade ve etkileyici bir tasarıma sahip olan ana sayfa, kullanıcılar üzerinde her zaman olumlu bir etki yaratacaktır.