Web Siteniz Güncel Mi?

25 Mart 2017


Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizde gezinirken memnun kalması ve sitenizden memnun bir şekilde ayrılması önem vermeniz gereken bir durumdur.  Kullanıcıların web sitenizdeki ziyaretlerini uzatması için her açıdan düşünülerek tasarlanmış, kullanışlı ve güncel bir web siteniz olması gerekmektedir. 

HTML kodlaması eskimiş, Flash kodlama bulunduran, responsive tasarıma sahip olmayan, sadelikten uzak olan bir web sitesinde, kullanıcıların ziyareti çok da fazla uzun sürmeyecektir. Sayfayı terk eden kullanıcıları potansiyel müşterileriniz olarak değerlendirirsek bu da müşteri kaybına uğramanız anlamına gelecektir. 

Peki sitenizin güncel olup olmadığını öğrenmek için neler yapabilirsiniz? Yazımızın devamında bu konuda yapabileceğiniz işlemlerin üzerinde duracağız.

Kodlama Hataları

Web sayfanızın kodlama teknolojisini, varsa kodlama hatalarını kontrol etmelisiniz. Yaptığınız kontroller sonrasında tespit ettiğiniz hatalar varsa, yapacağınız çalışmalarla sorunları çözebilirsiniz. Web sayfanızın kodlamasının güncel ve sorunsuz olup olmadığını test etmeniz, kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak için çok faydalı olacaktır.

Tarayıcılarla Testler Yapın

İnternet kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan belli tarayıcılar üzerinden de sitenizi test edebilirsiniz. Google Chrome , Opera ,Mozilla Firefox, Yandex, İnternet Explorer gibi tarayıcılardan web sayfasına girerek herhangi bir sorunun oluşup oluşmadığını tespit edebilirsiniz. Herhangi bir tarayıcı da ya da birden fazla tarayıcı da sorun tespit ederseniz, sorunu gidermek yönünde çalışmalar yapabilirsiniz.

Farklı Cihazlarla Test

Web sayfanıza masaüstü bilgisayarınızdan, dizüstü bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan ve tabletinizden giriş yaparak farklı ekran çözünürlüklerinde web sayfanızın nasıl göründüğünü test edebilirsiniz. Sitenizi, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların gözünden değerlendirip, farklı cihazlarda farklı ekran çözünürlüklerde nasıl çalıştığını test edebilirsiniz.

Flash Kodlama Testi

Web siteniz Flash ile kodlanmışsa, Apple ürünleri kullanan kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecektir. Bu durum nedeniyle kullanıcılar, sitenizin sorunlu olduğunu düşünerek sitenize tekrar ziyarette bulunmayacaktır. Bu sebeple, web sayfası sahipleri için artık tercih edilmeyen Flash kodlamalardan sakınmalısınız. Sitenizde Flash bulunup bulunmadığını test ederek durum tespiti yapabilirsiniz. 

Yazımızdaki testleri uygulayarak sitenizin güncelliğini ve ne kadar doğru kurgulandığını tespit edebilirsiniz. Güncel bir şekilde kullanıcıların kullanımına açık olan bir Bursa web tasarım, size hedeflerinize ulaşma yolunda sorun çıkarmayacaktır. Dijital ortamda kurumunuzu temsil eden web sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereken önemi vermelisiniz.