Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır

11 Şubat 2017


Stok tutmadan, tedarikçi firmalar aracılığı ile yapılan ticarete stoksuz e-ticaret adı veriliyor. Dropshipping olarak adlandırılan sistem, girişimcilere önemli avantajlar sağlıyor. Dropshipping, ürün satışı yaparken stok tutmadan tedarikçiyle müşteri arasında aracılık yapabilmenize olanak sağlamaktadır. “Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?” Sorusuna cevap arayan e-ticaret sitelerinin tek yapması gereken, satış sürecinden sonra toptan ürün satan siteye ya da firmaya ürünlerin ücretlerini yatırmak oluyor. Müşterinin iletişim ve adres bilgilerini tedarikçiye aktaran e-ticaret sitesi, lojistik işleminden de kurtulmuş oluyor.

Dropshipping Sisteminin Avantajları

Stoksuz E-ticaret sisteminin nasıl kurulacağı konusunda cevap arayan girişimciler için Dropshipping’in en önemli avantajı, yüksek bir sermayeye gerek kalmadan dropshipping firmalarıyla iş yapabilmeleridir. Bu sistemin bir diğer avantajı da müşteri ödemesini gerçekleştirmeden sizin de ödeme işlemi yapmamanızdır.

Toplu bir şekilde ürün alımı yapmak yerine tedarikçi firmanın ürün satışını yapar ve bu arada bulunan ara fiyatlar ile çalışmanıza göre istediğiniz ciroyu yapabilirsiniz. Bu sistemde stok ile ilgilenmediğiniz için depolama ve kargo işlemleri ile de ilgilenmezsiniz. Depo, kargolama ve sipariş konularında her hangi bir çalışan çalıştırmayacağınız için de bu maliyetten kurtulmuş olursunuz. 

Dropshipping sisteminde belirli bir tedarikçiye bağlı kalma zorundalığınız yoktur. İstediğiniz kadar tedarikçi ile çalışma imkanına sahip olursunuz. Bu duruma istinaden ürün çeşitliliği konusunda da alternatif edinirsiniz. İnternetten ne satabilirim diye soranlar için de iyi bir içerik hazırladık.

Dropshipping Sisteminin Dezavantajları 

Bu sistemde yaşayabileceğiniz bazı sıkıntılar da olabilir. Tedarikçiye bağlı olarak gelişen; müşterilerinize ürünün gitmemesi, ürünün hasarlı gitmesi veya ürünün belirtilen süreçten daha geç bir sürede müşterinin eline ulaşması en önemli sıkıntılardır. Bu durum müşterinizin markanıza olan güvenine zarar verebilir. 

Bu sistemde sorumluluklarınız fazla olmasa da herhangi bir müşteri, ürünle ilgili problem yaşadığında öncelikle size başvurur. Bu nedenden dolayı müşteri ilişkilerini iyi yönetmeniz çok önemlidir.

Stoksuz E-ticaret İçin Neler Gereklidir

Öncelikle profesyonel ve güvenli bir e-ticaret altyapısı oluşturmalısınız. Ödeme sistemlerinizi ve ürünlerinizi sitenize entegre etmeniz gerekiyor. Bu konuları hallettikten sonra, reklam ve tanıtım konularına yönelmelisiniz. Ayrıca, ‘online sipariş nasıl alınır, alınan ödemeler nasıl takip edilir, kargo firmaları ile ürünler müşterilere nasıl gönderilir, üye takibi nasıl yapılır, daha fazla satış yapılabilmek için gerekli olan çalışmalar nelerdir?’ gibi birçok konuda bilgilerinizin yeterli olması da gereklidir. Dropshipping sisteminde risk oranınız oldukça düşüktür. Siz de daha az efor sarf ederek tatmin olabileceğiniz cirolar elde edebilirsiniz. Sadece bir gün içinde eticaret sitenizin hazır olmasını isterseniz de hazır eticaret scripti ürünlerimize bakabilirsiniz.


Detaylı Bilgi İçin Arayın