Instagram’da Satış Yapmak İçin Öneriler

07 Şubat 2017


500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan instagram’da, istatistiklere göre her gün aktif olarak 300 milyon kullanıcı vakit geçiriyor. Bu rakamlar Türkiye’de de oldukça aktif olarak kullanılan instagram’da bireylerin, büyük veya küçük ölçekli firmaların ister istemez iştahını kabartmış durumda. Bu yazımızda Instagram'da satış yapmanın püf noktalarından bahsedip size fikir vermeye çalışacağız. Yazıya göz attıktan sonra Instagram reklam danışmanlığı hizmetimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Kurumsallık

Instagram, Facebook tarafından satın alınmasına rağmen,bünyesinde Facebook Business gibi bir sistem bulundurmuyor. Bu durumu, oluşturacağınız kurumsal görüntülü bir sayfa ile çözebilir ve müşterilerinizle bu görüntüye uygun şekildeki yaklaşımınızla sorun yaşamayabilirsiniz. 

Etkileyici İçerikler

Instagram görselliğin ön plana çıktığı bir sosyal medya platformudur. Özellikle fotoğraf veya video içerik de olsa üreteceğiniz içeriklerin dikkat çekici ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Görsellerde vurgulamak istediğiniz yeri ön plana çıkarmanız, görselin etkiliyiciliği açısından önemli olacaktır. İçeriklerde hem ilgi görecek hem de kendinize has hashtagleri kullanmanızda önemli olacaktır.

Sitenine Yönlendirme Yapın

Sosyal medya kullanıcıları, bu mecralarda alışveriş yaparken bazı noktalarda sizden beklentilerini yüksek tutabilir. Sadece sosyal medya platformunda kalarak ürünleriniz hakkında bilgi talebi alabilirsiniz. Bu durum sizi diğer müşterileriniz ile ilgilenmekten alıkoyacaktır. Bu duruma engel olabilmek adına, müşterilerinizi sitenize yönlendirmeniz faydalı olacaktır.
Sayfanızın bilgiler kısmında sitenizin adresini belirtmeyi unutmayın ve paylaştığınız ürün içeriklerinde de site yönlendirmesi yapmayı ihmal etmeyin. 

Reklam

Facebook Business hesabınızla instagram’a reklam verebilirsiniz. Instagram sayfanızı facebook hesabınız ile bağlama işleminden sonra reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Zira, ilk etapta reklamlarınızı titiz bir şekilde düşük bütçelerle kurgulamanız daha doğru olacaktır. 

Alternatif Sosyal Medya Platformları

Instagram’da markanızın sunduğu avantajları müşterilerinizle paylaşmayı unutmamalısınız. Kapıda ödeme, ücretsiz kargo, havale gibi hizmetleriniz varsa bu konuları sık sık müşterilerinize iletmeyi aksatmayın. Facebook ve diğer görselliğin önemli olduğu sosyal medya platformlarında da paylaşımlarınızı yapabilir, elinizden geldiğince geniş kitlelere ulaşmak için çalışmalar yürütebilirsiniz.

Sitenizin Önemi

Müşterileriniz sadece sosyal medya hesabınızla yetinmeyecek ve sitenize giriş yapacak, alımını gerçekleştireceği ürünleri sitenizden sipariş edecektir. Bu nedenden dolayı sosyal medya platformunuza gösterdiğiniz önem kadar internet sitenize de önem göstermek durumundasınız. 

Bu yazımızda dünyada ve Türkiye’de çok ciddi oranlarda kullanılan sosyal medya platformu instagram’da satışlarınızı yükseltmek adına sizlere kritik noktalardan bahsetmeye çalıştık. Son olarak çalışmalarınızı uygulayacağınız ekibinde, bu çalışmalarda çok önemli bir yere sahip olduğunu unutmamalısınız. Zira, müşteri ilişkilerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Sosyal medyada markanız adına yaşanacak sorunların çabuk büyüme olasılığı olduğu için bu konuya çok önem vermeniz gerektiğini de unutmamalısınız.


Detaylı Bilgi İçin Arayın