Youtube’da Nasıl Reklam Verilir ?

23 Şubat 2017


Sosyal medya platformlarındaki video içeriklere olan ilginin ne kadar yüksek olduğu aşikar. Video içeriklerin önem kazanmasıyla birlikte Youtube’a olan ilgi de artmaya başladı. E-ticaret siteleri de bu durumun farkına vararak Youtube’a yoğunlaşmaya başladı. Youtube üzerinde oluşturulan video içerikler sayesinde, markalar internet sitelerine ciddi oranda trafik çekebildikleri için, Youtube mecrası markalar adına önemli bir pazar alanı olmuş durumda. Markanızı Youtube üzerinden kitlelere duyurmak adına Youtube’un video reklamlarından yararlanabilirsiniz. Bu video reklamları, videoların başında, ortasında ya da sonunda kullanıcılara sunabilirsiniz.

Youtube reklamlarının en önemli noktalarından biri de videonuzun tamamı ya da 30 saniyelik bölümü izlenmediği sürece bu reklamlara ücret ödemiyor olmanız. 30 saniyenin altında etkili reklamlar üreterek, harcadığınız reklam bütçelerini düşürebilirsiniz. Firmalar geçmişte, 5 saniyelik reklamlar hazırlayarak herhangi bir ücret ödemeden bu reklamları büyük kitlelere ulaştırdılar. Bu durumun sebebi ise Youtube’un, kullanıcılara reklamın 5 saniyelik kısmını zorunlu olarak göstermesi ve kullanıcıların izlemek istemezlerse 5 saniye sonunda reklamı geçebilmeleridir. Bu durumdan faydalanmak isteyen firmalar, reklamlarını bu şekilde kurgulayıp düşük maliyetle başarılı sonuçlar elde ediyorlar. Ayrıca, Youtube reklamı verebilmek için bir AdWords hesabınızın olması gerektiğini unutmamalısınız.

Youtube'a Reklam Verme (Anlatım)

- Youtube hesabınıza girdikten sonra https://youtube.com/yt/advertise/tr/ adresine giriş yapın. Burada açılan sayfada “Başlayın” butonuna tıklayarak, Youtube reklam sayfasına ulaşabilirsiniz.

- Açılan sayfada öncelikle reklam vermek istediğiniz videonun URL’sini belirtmeniz gerekiyor. Ayrı bir sekme açarak kanalınıza gidebilir ve buradan reklam vermek istediğiniz videonuzun URL’sini alarak, bu alana kopyalayabilirsiniz. Ayrıca, reklam vermek istediğiniz videonun başlığını da yazarak videonuzu bulabilirsiniz. 

- Videonuzu seçtikten sonra, reklam metninizi, reklam açıklama metinlerinizi ve reklamınızın ön izleme resmini belirlemelisiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra “Devam et” butonuna tıklayın ve reklamınıza tıklayan kişilerin “Youtube kanalınıza” mı yok sa “Web sitenize” mi gitmelerini istediğinizi belirleyin.

- Bu aşamada, reklam bütçenizi belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz reklam bütçesini günlük bütçe olarak ayarlamalısınız. 

- Şimdiki adımda reklamınızı göstermek istediğiniz hedef kitlenizi belirleyeceksiniz. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleyle alakalı ayarları yaptıktan sonra, altta bulunan butondan “Kaydet ve devam et”i tıklayacaksınız.

- Yaptığınız bu işlemlerden sonra eğer reklam için bir Adwords hesabınız varsa o hesabı seçip faturalandırma işlemlerini tamamlamalısınız. Faturalandırma ve hesap bilgilerinizi tamamladıktan sonra reklamınız incelenecektir. Youtube reklamınızı uygun bulursa onaylayacak ve reklamlarınız yayın aşamasına geçecektir. 

Youtube’a reklam vermek teknik olarak bir zorluk barındırmasa da, reklam vereceğiniz içeriklerin kalitesi, hedef kitle seçiminiz ve bütçeniz reklamınızın kaderini belirleyecektir.


Detaylı Bilgi İçin Arayın