Kullanıcıların E-Ticaret Sitenizi Terk Etme Nedenleri

15 Mart 2017


Kullanıcıların, ziyaret ettiği bir E-ticaret sitesinden kısa bir süre içerisinde çıkış yapması, firmaların asla tercih etmeyeceği bir durumdur. Arama motorlarındaki analytics araçları üzerinden “Bounce Rate” yani “Siteyi Terk Etme Oranı” ölçümü ile kullanıcıların sitenizi terk etme oranlarını ölçebilirsiniz. 

 


Bu oranın, yüksek olması firmanızın satış yapamamasına ve maddi olarak kayıplara uğramasına neden olacaktır. Bu sebeple, siteyi terk etme oranını düşük seviyelere çekmek için çalışmalar yapmalısınız. Bu çalışmalara başlamadan, öncelikle sorunun nedenlerini tespit etmelisiniz. Tespit edeceğiniz sorunlar üzerinde çalışmalar yaparak, siteyi terk etme oranını düşük seviyelere indirebilirsiniz. 


Bu yazımızda hangi nedenlerin siteyi terk etme oranını yükseltebileceğini inceleyeceğiz. 

 


Sitenizin Açılma Sürelerinin Uzun Olması


Siteyi terk etme oranının yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri, kullanıcıların sitenin açılmasını beklemekten sıkılıp sitedeki ziyaretini sonlandırmasıdır. Sitenizin yavaş açılmasından dolayı, kullanıcılar sitenizde dolaşmadan ziyaretini sonlandırmış olacaktır. Sitenizin açılış süresini kısaltmak adına çalışmalar yapıp, internette erişebileceğiniz site hız testi araçları sayesinde de ölçümler yapabilirsiniz.

 


Sitenizin Mobil Uyumlu Olmaması


Mobil cihazlar aracılığıyla yapılan internet kullanımı, son zamanlarda çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu sebeple, internet kullanıcılarını sitenizde tutabilmek için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmalısınız. 

 

 

SSL Sertifikaları


E-ticaret sitenizde, SSL sertifikalarını kullanmanız gerekiyor. Nitekim, sanal POS sağlayıcıları SSL sertifikasını bir zorunluluk olarak görmektedir. SSL sertifikaları, sunucu üzerindeki verilerin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar, sitenizin güvenli olmadığını gördüğü zaman sitenizde vakit geçirmeyecek dolayısıyla da alışveriş işlemi gerçekleştirmeyecektir. 

 


İçerik Kalitesinin Düşük Olması


E-ticaret sitenizde görselliğe önem vermeniz gerekmektedir. Özellikle, ürün fotoğraflarınızın kaliteli olması müşterileriniz için çok önemli olacaktır. Ürünlerin görselleri kullanıcıların dikkatini çekerse, kullanıcılar ürünü inceleyecektir. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü ürün görsellerini tercih etmelisiniz.
Ayrıca, ürünler hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturduğunuz metinleri de anlamlı ve etkileyici bir şekilde hazırlamanız gerekecektir. 

 


İletişim Bilgilerinin Eksikliği


Kullanıcıların E-ticaret sitenizde alışveriş yapmalarını sağlamak için, onlara sitenizin güvenilir olduğunu göstermelisiniz. Sitenizde firmanızın iletişim bilgilerini bulamayan kullanıcılar, güvensizlik yaşayacak ve sitenizden alışveriş yapmaktan çekinecektirler. Bu sebeple, iletişim bilgilerinizi sitenize eksiksiz bir şekilde eklemelisiniz.


Detaylı Bilgi İçin Arayın