Instagram İle E-Ticaret Sitenize Nasıl Trafik Çekebilirsiniz?

23 Şubat 2017


İnstagram hesabınız üzerinde yaptığınız çalışmaların yanında, takipçilerinizi E-ticaret sitenize de yönlendirmeniz gerekiyor. Instagram, yapılan paylaşımlarda link kullanımına izin vermediği için, doğrudan internet sitenize trafik çekmek hali hazırda mümkün görünmüyor. Zira, bu İnstagram hesabınızın E-ticaret sitenizdeki trafiği arttıramayacağı anlamına gelmiyor. Yapacağınız bazı çalışmalar sonucunda takipçilerinizi E-ticaret sitenize çekebilirsiniz. Bu yazımızda bu durumu gerçekleştirebilmek için neler yapılabileceğinizin üzerinde duracağız. Daha önce Instagram'dan satış yapmak başlıklı faydalı bir içerik paylaşmıştık. Şimdi detaylara geçelim.

Web Sayfanızı Profilinizde Belirtmeyi Unutmayın

İnstagram profilinizi oluştururken bazı önemli bölümleri boş bırakmamanız gerekiyor. E-ticaret sitesi sahipleri için de internet sitesi alanı, bu konuda en başta doldurulması gereken bölüm durumunda. Instagram üzerinden site yönlendirmesi yapacağınız tek alan burası olduğu için bu bölümü kullanmalısınız. Kullanıcılar buradaki bağlantı sayesinde doğrudan sitenize ulaşabilirler. 

Kullanıcıları Sayfanıza Yönlendirin

İnstagram sayfanızda yaptığınız paylaşımların açıklama bölümlerinde harekete geçirici ifadelere yer verebilirsiniz. Bir ürün ve hizmetin tanıtımını yapıyorsanız, incelemeleri için kullanıcıları profilinizdeki linke tıklamaya yöneltebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar internet sayfanızı ziyaret edebilirler. Ayrıca, paylaşımlarınızda ön plana çıkardığınız ürün veya hizmetlerin linklerini de kullanabilirsiniz. Bu durumda uzun linkler bazı karışıklıklara neden olabilir. Nitekim, bu sorunu çözebilmek adına link kısaltan sitelerden de faydalanabilirsiniz. 

İçeriklerinizde İnternet Adresinizi Belirtin

İnstagram sayfanızda yapacağınız fotoğraf veya video içeriklerin içine internet sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. Bu durum, paylaşım metninizde internet sitesi adresinizi vermenize göre biraz daha dikkat çekici olacaktır. 

Instagram Reklamlarından Faydalanın

Instagram reklamları vererek kullanıcıları doğrudan sitenize yönlendirebilirsiniz. Instagram üzerindeki reklam seçeneklerinden markanıza en uygun olanını seçtikten sonra, e-ticaret sitenize, belli bir ürüne ya da mobil uygulamanıza link yönlendirmeleri yaparak, trafik sağlayabilirsiniz. İnstagram üzerinden internet sitenize trafik çekmek için kullanabileceğiniz en faydalı yol reklam vermek olacaktır. Uygun bütçelerle etkili reklamlar üretebilir ve sitenize trafik alabilirsiniz. 

Landing Page Hazırlayın

İnstagram’daki kullanıcıları internet sitenize çekebilmek adına İnstagram’da landing page hazırlayabilirsiniz. Sayfanızın profilindeki bağlantı adresini bu sayfaya yönlendirebilir ve Instagram kullanıcılarına özel kampanya veya içerikleri bu sayfada sunabilirsiniz. Kullanıcıların bu sayfayı ziyaret ettiklerinde neler elde edebileceklerini de belirtebilir, bu sayfa tanıtımı için özel bir içerik kurgulayabilirsiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın