İnstagram’daki Reklam Rekabetinde Nasıl Ön Plana Çıkarsınız ?

25 Şubat 2017


Markaların, İnstagram reklamlarına olan ilgisi gün geçtikçe artıyor. Özellikle 2016 yılının son aylarında reklam verme oranları ciddi seviyelere ulaştı. Aynı zamanda kullanıcılar da, bu platform üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan markalara yoğun ilgi göstermeye devam ediyor. Bu durum da markalar arasında ciddi bir rekabet ortamının oluşmasına neden oluyor. Siz de İnstagram’daki içeriklerinize reklam verirken bu rekabetin ön plana çıkmak adına, reklamlarınızı optimize etmek durumundasınız. 

Doğru Görsel Seçimi

İnstagram reklamlarınızda kullanacağınız görsellerin doğallıktan uzak olmamasına özen göstermelisiniz. İnstagram’daki kullanıcıların paylaştığı görsellerin çok uzağında kalan görseller kullanmanız, reklamınızı doğallıktan uzaklaştıracaktır. Bu noktada, buram buram reklam kokan görsellerden uzak durmanız samimiyet adına daha faydalı olacaktır. Bu tarzda içerikler üreterek kullanıcıların kafasındaki reklam önyargısını ve mesafeli yaklaşımlarını kırabilirsiniz. Bu durum, reklamlarınızdaki etkileşim oranının artmasını sağlayacaktır.

Görünen Reklam Metnini Etkileyici Bir Şekilde Oluşturun

Instagram verdiğiniz reklamlarda, görselin altındaki 2 satırlık bir metin gösteriyor ve metnin geriye kalan bölümünü saklıyor. Reklamınızı gören kullanıcıların geriye kalan metni okuması için “devam et” butonunu tıklaması gerekiyor. 
Bu nedenden dolayı reklam metninizi oluştururken bu 2 satırlık bölümü etkileyici bir şekilde kurgulamalı ve kullanıcıları geriye kalan bölümü okumaya teşvik etmelisiniz. 2 satırlık bölümde kullanıcıları etkilediğiniz takdirde, geriye kalan bölümü de onlara okutmayı başaracaksınız demektir.

Hedef Kitle Seçiminin Önemi

İnstagram reklamlarını Facebook arayüzü aracılığıyla hazırlıyorsunuz. Facebook bu arayüzünde geniş bir hedefleme hizmeti sunuyor. Markanız veya sektörünüze uygun spesifik hedeflemeler yapabilirsiniz. Reklamınızı kurgularken en çok önem vermeniz gerek aşama hedef kitle belirleme aşamasıdır. Hedef kitleme belirlemeden önce yer aldığınız sektör ve müşteriler ile alakalı yapacağınız araştırmalar çok faydalı olacaktır. Elde ettiğiniz verilerin ışığında kurgulayacağınız reklamlarınızdan olumlu geri dönüşler almanız muhtemeldir. Hedef kitlenizi içeriklerinize göre ayarlamanız daha faydalı olacaktır. Daraltılan hedeflemeler sizi istediğiniz sonuçlara ulaştıracaktır.

Detaylı Hedeflemenin Faydaları

Facebook üzerinden İnstagram için spesifik reklamlar üretebilirsiniz. Facebook Power Editor sayesinde ileri seviyede detaylı hedefleme çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak, Sevgililer Günü için üreteceğiniz reklamlarda sadece “ilişkisi var” bilgisini paylaşan kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Ya da ilişki durumunu “ilişkisi yok” olarak gösteren kullanıcıları hariç tutabilirsiniz. Reklamlarınızda detaylı hedefleme yaparak reklam bütçenizi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Reklamlarınızın doğru kullanıcılara ulaşması sayesinde kullanıcılar tarafından daha fazla geri dönüş almış olursunuz. İyi bir kampanya ile Instagram'dan web siteye trafik çekmek oldukça kolaydır.


Detaylı Bilgi İçin Arayın