Google Responsive Siteleri Neden Sever?

22 Mart 2017


Web sayfaları için responsive web tasarımı kullanmak, firmalar adına olmazsa olmaz çalışmalardan biri olacaktır. Bu sayede firmalar, hem internet kullanıcılarının hem de kendilerinin işini kolaylaştırmış olacaklar. Firmalar, sayfaların doğru görüntülenmesi için farklı siteler açmanın maliyetinden kurtulurken, kullanıcılar da her cihazda internet sitesini doğru çözünürlüklerle görüntülemiş olacaklar. Ayrıca firmalar, responsive tasarımı Google önerdiği içinde kullanıyorlar. İnternet kullanıcılarının en çok kullandığı arama motoru olan Google’ın algoritması sayesinde responsive siteler daha fazla öne çıkıyor. Peki, Google Responsive Siteleri Neden Sever? Yazımızın devamında bu durumun sebeplerinin üzerinde duracağız.

Tek URL Kullanmak

Google dünyanın en çok tıklanan sitesi olarak kullanıcılarına daha kaliteli web sayfaları sunmak istiyor. Kullanıcılara daha iyisini verebilmek için algoritmasını sıklıkla değiştiren Google, web sayfalarını da birçok açıdan değerlendirip kullanıcıların önüne çıkartıyor. Kaliteli bir web sayfasına sahip olarak, daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca, siteniz giriş yapılan cihaza göre başka URL’lere yönlendirilmiyor bu sayede siteniz daha hızlı açılmış oluyor. 

Mobil Sitelerde Kaliteli Performans

Mobil sitelerde içeriklerin ekrana sığmaması ve sayfaların yavaş açılması gibi sorunlar oluşabiliyor. Web sayfanızda responsive tasarım kullanarak hem bu gibi sorunlar önüne geçmiş olursunuz hem de kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sağlamış olursunuz. Böylece, sitenizde trafik kaybı da yaşamazsınız.

Kaynaklarınız Tasarruf Ediyor

Google’ın responsive tasarımı sevmesinin nedenlerinden biri de, hem internet sitenizi gezerken hem de indekslerken daha az kaynak çekmesidir. Responsive tasarım kullanarak sitenizi en çok ziyaret edilen arama motorunda ön plana çıkarmanız, markanıza büyük faydalar getirecektir. Responsive tasarım kullanmanın en önemli nedeni olarak bu durumdan bahsedebiliriz.


Detaylı Bilgi İçin Arayın