Google AdWords Kullanırken Yapılan Hatalar

10 Nisan 2017


İnternet kullanıcılarının en sık kullandığı arama motoru olan Google’ın reklamı aracı olan AdWords, dijital pazarlama ve reklam çalışmaları için firmaların yoğun olarak kullandığı bir platform. Eğer bir E-ticaret sitesine sahipseniz, Google AdWords aracılığıyla oluşturacağınız reklamlar sayesinde potansiyel hedef kitlenize etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz. AdWords’te uygun bütçelerle reklam oluşturabilmeniz de avantajlı durumlardan bir tanesidir. 

Tabi ki firma olarak AdWords reklamları için oluşturacağınız bütçenin miktarı ne olursa olsun, paranızın boşa gitmesini tercih etmezsiniz.  Bu yüzden reklamınızı oluştururken bazı detayları atlamamanız gerekiyor. Bu yazımızda reklam oluşturanların genellikle yaptığı hataların üzerinde durup, daha etkili reklamlar oluşturmanız adına size fikir vermeye çalışacağız. Daha önce de Google reklamlarında yapılan hataları paylaşmıştık.

Doğru Anahtar Kelime Eşleştirmemek 

Google AdWords; geniş eşleme, sıralı eşleme ve tam eşleme olarak 3 türlü anahtar kelime eşleşme seçeneği sunmakta. Bu seçeneklerden geniş eşlemeyi seçtiğiniz zaman, belirlediğiniz anahtar kelimelerin sıralamasının herhangi bir önemi bulunmuyor. Bu seçenekte reklamlar, seçtiğiniz anahtar kelime varyasyonlarında da gösteriliyor. Sıralı eşlemeyi tercih ettiğiniz zaman ise sizin belirttiğiniz anahtar kelime sırasına göre reklamınız gösterilmiş oluyor. Tam eşlemeyi seçmeniz halinde ise, kullanıcılar tarafından yapılan Google araması belirttiğiniz kelimelerle bire bir örtüşmesi halinde reklamınız gösterilmiş oluyor.

Belirleyeceğiniz anahtar kelime hakkında kararsızlık yaşıyorsanız geniş eşleşmeyi tercih etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca, geniş eşleşme tercihi yaparken en çok önem vereceğiniz anahtar kelimeleri “+” işareti ile eklemeyi atlamamalısınız.

Negatif Anahtar Kelimeleri Kullanmamak

Negatif anahtar kelime, oluşturmak istediğiniz AdWords reklamıyla herhangi bir ilgisi bulunmayan kelimeler anlamına gelmektedir. Negatif anahtar kelime kullanarak tanıtımını yaptığınız herhangi bir şeyin ilgisiz aramalar sonucunda reklamınızın gösterilmemesini sağlıyorsunuz. Bu sayede de tıklama başına maliyetleriniz düşmüş oluyor. Negatif anahtar kelimeler kullanarak potansiyel hedef kitlenize daha az maliyetle, etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Reklamlarda Görsel Kullanmamak

Bazı reklamlarda, reklamları sadece metin olarak oluşturabilirsiniz. Nitekim, özellikle bir ürünü tanıtmak istediğiniz zaman görsel kullanmanızda çok daha faydalı olacaktır. Ürününüze ait reklamda kullanacağınız görsel, metin olarak oluşturacağınız reklamdan çok daha etkili olacaktır. 

İlgili Sayfaya Yönlendirmemek

Reklamınızı oluştururken, reklamda belirtilen detaylarla alakalı sayfa yerine anasayfaya veya reklam ile ilgisi olmayan başka bir sayfaya yönlendirme yapmanız da hatalı bir eylem olacaktır. İlgili sayfaya yönlendirilmeyen kullanıcı yüksek ihtimalle web sitenizi terk edecektir ve bu sebeple de reklam çalışmanız başarısız olmuş olacaktır. 

AdWords reklamınızı oluştururken anahtar kelimeler arasında marka adınıza da yer vermeyi unutmamalısınız. Anahtar kelimeler içerisinde marka adınıza yer vermeniz çok doğru bir eylem olacaktır. AdWords çalışmanızı doğru stratejiler ışığında oluşturduğunuz takdirde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu sebeple reklamlarınızı oluştururken, yazımızda bahsettiğimiz detayları aklınızda bulundurmanız firmanız için çok faydalı olacaktır.


Detaylı Bilgi İçin Arayın