Girişimciliğin Faydaları Nedir?

16 Şubat 2017


Kamuda veya özel sektörde, sabit gelirlerle çalışmayı kabul etmeyip kendi işinizin sahibi olabilmek adına girişimler yapmak isteyebilirsiniz. Girişimciler projeleri için çoğu zaman destek de alsa da, bazıları başarılı olurken bazıları ise yetersiz satış, yoğun rekabet, sermaye yetersizliği, dış koşullardaki hızlı değişimler gibi nedenlerle kurduğu işte başarılı olmayabilir. 

 

Girişimcilikte başarısızlık ihtimali olsa da girişimciliğinin birçok avantajlı yanı bulunuyor. Bu yazımızda bu konulara değineceğiz. 

 

Daha Fazla Kazanç
Girişimci sabit bir gelirle başka bir yere bağımlı olarak çalışmaktansa daha fazla kazanç elde etme fırsatı yakalamış olur. Kamuda ve özel sektörde çalışırken kazanabileceğiniz paradan daha yüksek miktarlar kazanma potansiyeli olduğu için girişimci olmak mantıklı bir fikirdir. 

 

Bağımsızlık İsteği
Bağımsız çalışma isteği, kendi işini kurmak isteyen girişimciler için en büyük etkenlerden biridir. Emir altında olmadan kendi işinin başında olmak ve kendi işinin patronu olmak birçok girişimcinin isteğidir. 

 

Karar Veren Olmak
Girişimci projesinin her aşamasında karar veren kişidir. Girişimiyle alakalı aşamalara ve çalışanlara kendisi karar verir. Kendi işini kurduğu zaman iş ortamını da kendi isteği doğrultusunda düzenleyebilir. Ayrıca, girişimci çalışma saatlerine kendisi karar verir. Ne kadar az veya çok çalışacağı kendisine bağlı olan bir durumdur.

 

Başarı İsteği
Girişimcinin işinde elde ettiği başarı psikolojik olarak daha motivasyonunu yüksek tutar. Oluşturduğu girişimden maddi ve manevi kar etmeye başladığı zaman kendini başarılı olarak hisseder. Başarıya ulaştığında, kendi kararlarının ne kadar önemli olduğunun farkındadır.

 

Kişisel Gelişim
Girişimci, işi için katılacağı seminerler, eğitimler ve işini sürdürürken edineceği çevre sayesinde kişisel gelişimine katkı sağlar. Bu süreçte edindiği beceri ve bilgiler ile de kendisini geliştirmiş olur.

 

Yaratıcılık
Girişimci kendi işini yaparken ürettiği fikirler ile yaratıcı yönünü de geliştirmiş olur. Yaratıcılık bir girişimcinin kazanabileceği önemli faydalardan biridir. Yaratıcılık,  girişimcilerin yeni ve orijinal bir fikir üretme potansiyellerini ortaya çıkartır.

 

Finans Kontrolü
Girişimcinin başarmak istediklerinden biri de finans kararları üzerinde kontrol sahibi olmaktır. İşinin finansal kontrolünü sağlamak sadece girişimcinin sorumluluğundadır. 

 

Takdir Görme Ve Saygınlık
Girişimci yeni bir iş kurduktan sonra bu işte elde ettiği başarıyla çevresi tarafından takdir edilir ve toplumdaki saygınlığı artar.


Detaylı Bilgi İçin Arayın