Facebook’ta Etkileşim Nasıl Arttırılır?

06 Nisan 2017


Facebook, dijital reklam ve pazarlama çalışmaları yapmak için çok ideal bir platformdur. Facebook’un, internet kullanıcıların en yoğun vakit geçirdiği platform olması ve gelişmiş reklam verme seçenekleri sunması sayesinde, firmaların çalışmalarını yapması için çok uygun bir ortam oluşmuş oluyor. 

Reklam vermeden organik bir şekilde etkileşim oranlarını yükseltmek, Facebook’un halihazırdaki algoritması nedeniyle zorlaşmış durumda. Özellikle açık arttırma oluşturulan reklamlar, reklam bütçesi yeterli olmayan firmalar için bazı zorluklar ortaya çıkarıyor. Bu yazımızda reklam vermek için bütçe oluşturmakta zorlanan firmaların organik bir şekilde nasıl etkileşimlerini arttırabileceğinden bahsedeceğiz. 

Uzun Metinler Kullanmamaya Özen Gösterin 

Sosyal medya platformlarında görselliğin önem kazandığı bu dönemde uzun metinler oluşturarak kullanıcıların ilgisini çekmeniz bir hayli zor olacaktır. Metinlerinizi kısa bir biçimde oluşturarak etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz. Paylaşımınızdaki metni kısa ve öz bir şekilde kurgulayıp kullanıcılara sunmanız etkileşim oranınızı arttırmak adına faydalı bir çalışma olacaktır.

Video İçerikler Kullanın

Facebook’a video yükleyerek etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz. Facebook’a yükleme yaparak içerik kazandırdığınız için etkileşiminiz daha yüksek olacaktır. Kendinizin oluşturduğu videoları Facebook’a eklemek de tabi ki daha doğru bir çalışma olacaktır. Bu çalışmaların dışında başka sayfalardan da ilgi göreceğine inandığınız videoları paylaşabilirsiniz. Videolar halihazırda en çok ilgi gören içerik türleri olduğu için bu içeriklere yönelmeniz etkileşim oranlarınızı yükseltmek için faydalı olacaktır. 

Kaliteli Görseller

Paylaşımlarınızdaki görselleri seçerken yüksek çözünürlüklü görseller kullanmaya özen göstermelisiniz. Yüksek çözünürlüklü kaliteli bir görüntüye sahip olan görsellerin bulunduğu paylaşımlarınızın etkileşim oranları daha yüksek olacaktır.

Paylaşım Saatleri

Facebook’ta yaptığınız paylaşımların zamanları ve paylaşımların zaman aralıkları da etkileşim arttırmak için önemli bir rol oynamaktadır. Bu konuda en doğru zamanları bulmak için kendinizce testler yapabilir yaptığınız testlerin sonuçlarına da istatistikleri inceleyerek ulaşabilirsiniz. Facebook’taki sayfanızın istatistikler bölümünden, takipçilerinizin en aktif olduğu gün ve saatleri inceleyebilir daha sonra da bu saat dilimlerini göz önünde bulundurarak paylaşımlarınızı bu zaman dilimleri içinde yapabilirsiniz. Böylelikle, takipçilerinizin en aktif olduğu zaman aralığında paylaşım yaparak organik bir şekilde etkileşiminizi arttırabilirsiniz. 

İçeriklerinizi Analiz Edin

Paylaşımlarınızda daha sık kullanacağınız içerik türü veya türlerini belirlemek için, hangi içerik türlerinin kullanıcılar tarafından ilgi gördüğünü tespit edebilirsiniz. Belirli içerik türleri daha fazla etkileşim sağlayacaktır. Yarışmalar, anketler, sorular, metinler, fotoğraflar, GIF’ler, videolar, ürün fotoğrafları, link paylaşımları, kampanyalar gibi içerik türlerinden hangilerinin daha fazla ilgi gördüğünü tespit edebilmek adına sayfanızın istatistikler bölümünden içeriklerinizi inceleyebilirsiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın