Etkileyici Web Sitesi Nasıl Hazırlanır ?

10 Mart 2017


Kurumsal kimliğinizi temsil etmesi ve müşterilerinize karşı güvenilir bir duruş sergileyebilmeniz adına, web sitenizin tasarımının kusursuz bir şekilde yapılması çok önemlidir. Ayrıca, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların istedikleri sayfaya rahatça ulaşabilmesi için, sitenizin sade bir yapıya sahip olması gerekiyor. 

İnternet üzerinde büyük oranda benzerlik gösteren siteler bulunuyor. Kullanıcıları etkilemek ve kullanıcıların hafızasında yer edinebilmek için web tasarımınız etkileyici olmalıdır. Sitenizin kaliteli ve kendine has bir tasarımı yoksa, kullanıcıları sitenizde tutmanız ve kullanıcılardan istediğiniz geri dönüşleri almanız zor olacaktır. 

Etkileyici Web Sitesinin Taşıması Gereken Özellikler

- Web sitenizin yüklenme süreleri çok önemlidir. Yüklenme süresinin uzun sürdüğü web sitelerinde, kullanıcılar vakit geçirmek istemeyecektir. Bu durum sonucunda, kullanıcılar web sitenizden ayrılıp diğer web sitelerine yönelecektir. Web sitenizden bu sebeple ayrılan kullanıcıların, daha sonra sitenize giriş yapma ihtimali de oldukça düşüktür. Web sitesi üzerinde hız testi yapan araçlar sayesinde bu konuda ölçümler yapabilirsiniz. 

- Sitenizin tasarımı sektörünüzle her anlamda uyumlu olmalıdır. Logonuzdan, sitenizde kullandığınız renklere, fontlara kadar her şey sektörünüzle ve birbirleriyle uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır. Mobil uyumlu olur.

- Web sitenizde resim kullanımına da çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız resimler hem içerikleriniz ile uyumlu olmalı hem de boyut olarak düşük boyutlu olmalıdır. Yüksek boyutlu resimler kullanmanız sayfalarınızın yüklenme hızını düşürecektir. Bu sebeple düşük boyutlu resimleri tercih etmeniz ve resimlerin sayısını aza indirgemeniz faydalı olacaktır.

- Sitenizde kullandığınız içeriklerde sadeliğe önem vermelisiniz. Özellikle, yazı olarak oluşturduğunuz içerikleri kısa tutarak, kullanıcıları sıkmamaya özen göstermelisiniz. Çok uzun yazılar kullanıcılar tarafından ilgi görmeyecektir.

- Logonuzda sitenizde çok önemli bir role sahip olacaktır. Logonuzda sadelikten yana olmanız gerekiyor. Bu şekilde kullanıcıların zihinlerinde yer edinebilirsiniz. Markalar logo tasarlarken, renklerin tüketicilerin bilinçaltlarında oluşturduğu psikolojik etkilerden faydalanıyorlar. Siz de bu sebeple logodaki renk kullanımınıza dikkat etmelisiniz.

- Sitenizde kullanacağınız yazı ve arka plan renkleri de kullanıcıların gözlerini yormamalı ve sitedeki yazıları okumalarını zorlaştırmamalıdır. Bu sebeple göz yormayan renkler kullanmalısınız. Beyaz renk dışında da göz yormayan herhangi bir renk kullanabilirsiniz.

- Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların siteye bir şeyler eklemesi için onlara olanak tanımalısınız. Herhangi bir konuda yorumlarını, isteklerini ve şikayetlerini iletebilmelerini sağlayarak, kullanıcılara kendilerini değerli hissettirebilirsiniz.

- Web sitenize site haritası ve iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmamalısınız. Bu bilgiler, kullanıcıların sitenizde daha rahat gezinebilmesini ve size karşı güven duygusu hissetmesini sağlayacaktır.

- Sitenizde Flash kullanmaktan kaçınmalısınız. Flashlar, artık web sitesi tasarımı yapılırken tercih edilmemektedir.  

- Trendleri takip edip güncel kalmaya özen göstermelisiniz. Yeni stratejilerle tasarımınızı yenileyebilir, kullanıcılara doğru bir şekilde hitap edebilirsiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın