E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

05 Mart 2017


E-ticaret markaları, ürün veya hizmetlerinin satış oranlarını yükseltmek amacıyla birçok alanda çalışmalar yapmaktadır. Bir markanın yaptığı bütün çalışmaların ana hedefi satışları arttırmak olduğu için, ürün veya hizmetlerin fiyatlandırma stratejileri de bu sebeple çok önemli bir yere sahip oluyor. 

 

Ürün fiyatlandırmalarında başvurulacak stratejilerle, markanın satış oranları ciddi bir şekilde artış gösterebilir. Bu yazımızda ürün fiyatlandırmaları ile ilgili kullanabileceğiniz stratejilerin üzerinde duracağız.

 

 

Maliyet Odaklı Fiyatlandırma Stratejisi


Markalar tarafından yoğunlukla tercih edilen bu yöntemde herhangi bir ürün veya hizmetin hayata geçmesiyle, belli bir maliyet oluşur. Bu maliyetin üzerine firmanın tercihine bağlı olarak kar oranı eklenir ve ürünün satış fiyatı bu şekilde şekillenmiş olur.

 


Marka Odaklı Fiyatlandırma Stratejisi


Marka odaklı fiyatlandırma yöntemini genel olarak geniş bir müşteri yelpazesine sahip olan, ve hali hazırda marka bilinirliği yüksek olan firmalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Büyük markalar, ürün veya hizmetlerini sektöründe bulunan diğer firmalara göre daha yüksek rakamlara satarlar. Bunu, tüketiciye kattığı yaşam tarzını ve statüyü ön plana çıkartmak yapan markalar, bu strateji sayesinde satışlarından iyi gelirler elde ediyorlar.  

 

 

Bundle Yöntemi


Bundle, tüketicilerin talep edebileceği düşünülen birbirine benzer ürünleri bir araya getirip, bu ürünlerin hepsi için bir fiyatlandırma yapılan yöntemdir. Tüketiciler ürünleri tek tek satın almak yerine bu yöntemle ürünleri daha ucuza satın alabilirler. Bu durum da tüketicileri cezbedecektir. Markalar, satış hacimlerini geliştirmek adına benzer ürünleri bir paket halinde satma yolunu seçebilirler.

 


İndirimli Fiyatlandırma Stratejisi


İndirimli fiyatlandırma, sektörde yerini yeni alan firmaların genellikle başvurduğu stratejilerden biridir. Potansiyel müşterileri markaya çekerek marka bilinirliğini artırmak için, ürünlerde ciddi oranlarda indirimler yapılır. Bu sayede tüketiciler, satın almak istedikleri ürünleri bu firmalardan temin edebilirler.

 

Bu yöntemin uygulanma süresi uzadıkça, markaya mali olarak zarar vereceği için kısa bir süreç içerisinde sonlandırılmalıdır. Belirli dönemlerde kampanya şeklinde tekrar edilebilir. 

 


Psikolojik Fiyatlandırma Stratejisi


Neredeyse tüm markaların uyguladığı fiyatlandırma yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle ürün fiyatları küsuratlarıyla birlikte (49,99- 99,99 vb.) verilir. Bu stratejinin amacı tüketicilere psikolojik olarak ürün fiyatlarının daha ucuz olduğu bilincini aşılamaktır. Tüketici, 49,99 TL’lik bir ürünle karşılaştığı zaman, algısı ilk olarak ürünün 49 TL olduğu olacaktır.


Detaylı Bilgi İçin Arayın