E-Ticaret Sitesinde Sıkça Sorulan Sorular Nasıl Hazırlanır ?

11 Mart 2017


Sıkça sorulan sorular bölümü, müşterilerinizin kafalarında oluşan soru işaretlerini giderebilmek adına, E-ticaret sitenizde kesinlikle bulunması gereken bir bölümdür. E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu bölüm sayesinde, merak ettikleri konular hakkındaki bilgilere kolayca ulaşabilirler. Sıkça sorulan sorular bölümünü detaylı bir şekilde oluşturursanız, müşteri hizmetleri departmanınızın da işini kolaylaştırmış olursunuz. Bu yazımızda, E-ticaret siteniz için çok önemli olan bu bölümü oluşturmak için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız.

Sıkça Sorulan Sorular Sayfası Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

- Karşılaşılan sorular ve durumlar her firma için farklılık gösterecektir. Bu duruma istinaden, bu bölüme ekleyeceğiniz soruların sayısı da farklılık gösterecektir. Bu sebeple, müşterilerinizin size en sık sorduğu ya da sorulma potansiyeli taşıyan soruları belirleyebilirsiniz.

- Sıkça sorulan sorular bölümünü hazırlarken müşterileriniz ile empati yapmak, size hangi sorulara öncelik vermeniz gerektiği konusunda fikir vermek adına faydalı olacaktır. 

- Soruların cevaplarını oluştururken gereksiz detaylara girmekten kaçınmalısınız. Daha kısa cevaplar oluşturarak, müşterilerinize daha açık ve net cevaplar vermelisiniz. 

- Kullanıcıların merak ettiği konular hakkındaki cevapları ararken uğraşmamaları için sorularını kategorilere ayırmanız faydalı olacaktır. 

- Yanıtlarınıza ilgili linkleri eklemelisiniz. Bu sayede hem kullanıcıyı istediğiniz bir sayfaya yönlendirebilir hem de kullanıcıya kolaylık sağlamış olursunuz.

- Yanıtlarınızda görsel kullanımı yaparak daha açıklayıcı yanıtlar oluşturabilir, kullanıcıları daha doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Kullanıcılara görsellerle neler yapacaklarını göstererek, sorunlarını daha rahat çözmelerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca son dönemde yoğun ilgi gören video içeriklerden de  faydalanabilirsiniz. 

Yazımızda bahsettiğimiz yöntemler ışığında sıkça sorulan sorular bölümünüzü oluşturarak kullanıcılarınızdan olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak, hem kullanıcıların hem de konu ile ilgili departmanınızda çalışan personelinizin işini kolaylaştırmış olursunuz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın