E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Ödeme Yöntemleri

06 Mart 2017


Ödeme sistemi, bir E-ticaret sitesi için çok önemli bir unsurdur. E-ticaret sitenizdeki ödeme yöntemlerini oluştururken çeşitlilikten yana olursanız, bu durum geniş bir müşteri yelpazesine hitap etmenizi sağlayacaktır. Müşterilerinize ödeme yöntemi olarak sadece kredi kartıyla ödeme yöntemi sunmanız, firmanızın satışları için faydalı olmayacaktır. 

 

Bu yazımızda, farklı kesimden müşterilerinize hangi ödeme yöntemlerini sunabileceğinizin üzerinde duracağız.

 

Kredi Kartı


İnternet üzerinden alışveriş yapılırken, tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme yöntemlerden biri de kredi kartı ile ödemedir. Özellikle, E-ticaret sitelerinin güvenli alışveriş imkanı sağlamasıyla ve SSL kullanımının zorunlu olmasıyla birlikte, online alışverişlerde kredi kartının kullanım oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. 

 


3D Secure


Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde güvenlik aşamalarından biri olan 3D secure sistemiyle, online alışverişlerde hem tüketiciler hem de firmalar için ekstra güvenlik oluşturulmuş olur. 
Tüketiciler E-ticaret sitesi üzerinde ödeme işlemini gerçekleştirirken, kredi kartı bilgilerini girip ödemeyi tamamla dedikten sonra, banka tarafından tüketicinin cep telefonuna özel bir kod gönderilir. Gönderilen kodun, internet sitesinde açılan pencereye girilmesinin ardından ödeme işlemi tamamlanır. 3D secure sayesinde, kredi kartı hırsızlıklarına ve sahtecilik işlemlerine karşı önlem alabilirsiniz.
Bu sebeplerden dolayı 3D güvenlik sistemini kullanmanız, tüketicilerin ve firmanızın güvenliği açısından çok faydalı olacaktır.

 


Havale/EFT


Bu ödeme yöntemi tüketiciler tarafından çok fazla talep görmese de, E-ticaret sitenizde kullanmanız gereken ödeme yöntemlerinden biridir. Nitekim, tüketiciler internetten alışveriş yaparken kredi kartını kullanmak istemeyebilirler. Bu noktada, havale veya EFT sistemini kullanmak isteyen kullanıcılar için bu ödeme yöntemini de alternatif olarak sunmalısınız. 

 


Kapıda Ödeme


Her ne kadar internet üzerinden yapılan alışverişlerin oranı gün geçtikçe artış gösteriyor olsa da, tüketiciler kredi kartıyla alışveriş yaparken firmalara karşı güven sorunu yaşayabiliyorlar. Bu sebeple, kapıda ödeme yöntemi de kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Özellikle, sektöre yeni giriş yapan firmaların faydalarını daha çok görebileceği bu yöntemi kullanıcılara sunmayı unutmamalısınız. 
Ayrıca, kapıda ödeme yönteminde firmalar bazı sorunlar yaşayabiliyor ve maddi zararlara uğrayabiliyorlar. Bu durumda, kapıda ödeme yöntemiyle alışverişini tamamlamak isteyen müşterilerle, alışveriş esnasında iletişime geçmek faydalı olacaktır. 

 


Mobil Ödeme


E-ticaret sitelerinin üzerinde durması gerekenlerden biri de mobil site veya uygulama ile tüketicilerin ödeme işlemlerini yapılabiliyor olmasıdır. Kullanıcılar, gün içerisinde mobil cihazlarla sıklıkla vakit geçirdiği için bu ödeme sistemini kullanmanız firmanızın satışları adına çok faydalı olacaktır.
Yazımızda belirttiğimiz ödeme yöntemlerinin, mobil sitenizde bulunması ve kullanıcıların bu yöntemlerden yararlanabilmesi önemli bir durumdur. Mobil site üzerindeki ödeme sayfalarının titizlikle kurgulanması, mobilden gelecek geri dönüşlerin de artmasını sağlayacaktır.

 


Ön Ödemeli Kartlar


Tüketiciler online alışveriş yaparken ön ödemeli kartları da sıklıkla kullanıyorlar. Ön ödemeli kartlarda, tüketiciler kartın içine öncesinden belli bir miktar para yatırır ve internet üzerinde yapacağı alışverişlerde sadece bu miktar kadar harcama yapabilir. Bu kartlar genellikle Visa ve Master Card altyapısı kullanır. Bu sebeple, tüketiciler kredi kartıyla ödeme yapar gibi online alışveriş işlemlerini yapabilirler.


Detaylı Bilgi İçin Arayın