E-Ticaret Sitesi İçin Logo Nasıl Tasarlanır?

17 Şubat 2017


E-ticaret sitesi kurarken siteniz için gerekli olanlardan biri de; doğru bir şekilde kurgulanmış logodur. Logonuzun doğru ve akılda kalıcı bir şekilde tasarlanmış olması çok önemlidir. Marka bilinirliğinizi geniş kitlelere yayabilmek adına logo tasarımında titiz bir çalışma tarzı benimsemelisiniz. 

 

Logo tasarlamak için de bazı bilgilere ve becerileri ihtiyaç vardır. Bu konuda profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Zira, logo tasarımı için bütçe ayıramıyorsanız kendi logonuzu da tasarlayabilirsiniz. 
Bu yazımızda logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. 

 

Rekabet Ettiğiniz Firmaların Logoları
Sektörünüzdeki firmaların logolarını inceleyerek kendi logonuzu oluşturmadan önce neler yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz. Logolarda hangi renklerin daha sık ve neden kullanıldığını, hangi fontların kullanıldığını, ikon seçimini, sadelik durumunu incelemeniz faydalı olacaktır. 
Yaptığınız gözlemler sonucunda edindiğiniz fikirlerle özgün bir logo ortaya çıkarmalısınız.

 

Logonuz Sade Ve Akılda Kalıcı Olsun 
Logonuzun tüketicilerin akıllarında yer edinmesi çok önemli bir durumdur. Potansiyel müşterilerinizin, potansiyel müşterilerinizin gün içerisinde logonuzla karşılaştığı anlarda logonuzu akıllarına kazıyabilmeleri çok önemli olacaktır. Bunun için logonuzda sadeliğe önem vermeniz gerekiyor. 
Anlaşılmayan simge ve öğelerin olması, yazı fontunun kolayca okunamaması, logonuzun anlaşılmasını zorlaştırıcı etkenler olacaktır. Logonuzun kolay anlaşılabilir ve mesajını kolayca iletebiliyor olması çok önemlidir.

 

Sektörünüzün Logonuza Etkisi
Bulunduğunuz sektör ve satışını yapacağınız ürün veya hizmetler logonuzu etkileyecektir. Ürün veya hizmetlerinizin satışını gerçekleştirmek istediğiniz hedef kitleniz de logo tasarımınızı etkileyecek faktörlerdendir. Örnek vermek gerekirse, pahalı ürün veya hizmetlerin satışını gerçekleştirecek daha kalın yazı tiplerini kullanabilirsiniz. Daha uygun bütçe ile alınabilecek ürün veya hizmetlerin satışını gerçekleştirecekseniz daha ince fontlu yazı tiplerini tercih etmeniz doğru olacaktır. 
Logolarda daha sade bir görüntü verdiği için markalar son zamanlarda tırnaksız fontları daha fazla kullanmaya başladı. Markaların artık daha sade logolara yöneldiğinden bahsedebiliriz. Siz de bu tarz bir logo kullanabilirsiniz. 

 

Logonuz Kalıcı Olabilmeli
Markanız için logo tasarlarken geleceğe yönelik düşünmelisiniz. Sizi temsil edecek olan logo belirli bir döneme ait olmamalıdır. Kullandığınız ikon ve font sizi uzun bir süreçte temsil edebilmelidir. Logonuza karar verirken bu noktalara da dikkat etmelisiniz.

 

 

Renk Kullanımı
Markaların logolarında kullandığı renkler asla tesadüf değildir. Her rengin insan psikolojisinde farklı etkileri olduğunu bilen markalar kendilerine en uygun renkleri logolarında kullanmaktadırlar. 
Logonuzu öne çıkartmak ve logonuzun içindeki unsurların birbirinden ayrılabilmesi için zıtlık yaratacak renkler kullanabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta, logonuzda nereyi ön plana çıkarmak istediğiniz. Renkleri zıt bir şekilde kullanarak vurgulamak istediğiniz noktaları ön plana çıkarabilirsiniz.


Detaylı Bilgi İçin Arayın