E-Ticaret Siteleri İçin Youtube Reklamlarının Önemi

19 Şubat 2017


Youtube, video içeriklerin izlenme oranları da arttıkça markalar için çok önemli bir platform haline geldi. Ayrıca, Youtube sadece video izlenen bir platform olmakla kalmıyor. Youtube, son zamanlarda daha sosyal bir mecra olarak kullanılmaya başladı. Bu nedenden dolayı kullanıcıların Youtube’a olan ilgisi gün geçtikçe daha fazla artıyor. Dünya üzerinde 2 milyara yakın kullanıcıya sahip olan Youtube, E-ticaret siteleri içinde önemli bir mecra olma özelliği taşıyor. Bu yazımızda Youtube reklamlarının E-ticaret siteleri için önemini inceleyeceğiz. 

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliğinizi arttırmak için video içerikleri kullanmanız markanıza büyük faydalar getirecektir. Markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz için oluşturacağınız video içerikler sayesinde insanlara anlatmak istediklerinizi daha kısa sürede ve daha etkili bir şekilde aktarabilirsiniz. Videolarınızı etkileyici bir şekilde kurgularsanız kullanıcılar üzerinde olumlu etkiler yaratabilirsiniz. Özellikle gündemi takip ederek bulacağınız fikirlerle, kullanıcıların ilgisini çekebilecek video içerikler hazırlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması

İstatistiklere göre dijital dünyadaki kullanıcılar metin okumak yerine video içerikleri daha fazla tercih ediyor. Herhangi bir konuda, uzun metinlerle oluşturacağınız içerikler yerine video içeriklerinizi kullanıcılara sunmanız daha faydalı olacaktır. Bu formatta hazırladığınız içerikler kullanıcılar tarafından daha fazla ilgi görecektir. 

Youtube Reklamları İle Trafik Kazanın

E-ticaret sitenize daha fazla kullanıcı çekebilmek adına video reklamlardan faydalanıp kullanıcıları etkileyebilirsiniz. Oluşturacağınız reklamlarla markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtarak kullanıcıların sitenize olan ziyaretlerini daha yüksek seviyelere ulaştırabilirsiniz. 

Reklam Stratejileri 

Youtube platformuna verdiğiniz reklamlardan ödeme alınması için, kullanıcıların reklamlarınızı belirli sürelerde izlemesi gerekmektedir. Reklamlardaki ilk 5 saniyelik süreçten sonra kullanıcılara reklamları geçmeleri için seçenek sunulmaktadır. Bu durumu hesaba katarak oluşturacağınız özenle hazırlanmış reklamlarla kullanıcıları bu süre içerisinde bile etkileyebilirsiniz. Bu yöntemle herhangi bir bedel ödemeden reklamlarınızla kullanıcıları etkilemeyi başarabilirsiniz. Youtube reklamın ilk 30 saniyesinin ya da tamamının izlenmesinden sonra reklam ücretlendirmesi yapıyor. Bu nedenden dolayı kullanıcılar reklamlarınızın tamamını izlemediği sürece reklam için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmayabilir.

Youtube’un Gücü

Youtube, Google’dan sonra dünya üzerinde en çok kullanılan ikinci arama motoru durumunda. Doğru anahtar kelimeler kullanarak, Youtube’ta kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda içeriklerinizi ön plana çıkarabilir, tanıtımınızı kullanıcılara kolayca ulaştırabilirsiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın