E-Ticaret Markaları İçin Önemli Sosyal Medya Tüyoları

24 Şubat 2017


E-ticaret markaları, internet kullanıcıları tarafından yoğunlukla kullanılan sosyal medya platformlarındaki çalışmalarına devam ediyorlar. Marka, ürün veya hizmet tanıtımlarını bu mecralar üzerinden kullanıcılarla buluşturuyorlar. 

 

Sosyal medya hesaplarınızdaki istatistikleri inceleyerek, markanız için durum değerlendirmesi yapıp gelecek adına stratejik hamleler kurgulayabilirsiniz. 

 

Sosyal Mecralarda Geçirilen Zaman

Özellikle mobil cihazların kullanımın artmasıyla birlikte, kullanıcılar sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirmeye başladılar. Gün içerisinde her ortamda kullanılabilen mobil cihazlar sayesinde günün her saatinde kullanıcılar sosyal mecralarda vakit geçirebiliyorlar. 

 

Firmalar, kullanıcıların sosyal medyada geçirdiği zamanları inceleyerek içerik paylaşımlarını da bu doğrultuda gerçekleştirebilirler. Mobil kullanımın yaygınlığından dolayı, içeriklere verilen reklamlarda da mobil uyumluluğuna önem vermek faydalı olacaktır. 

 

Ayrıca, sosyal medya platformlarında en çok vakit harcayan kitleleri belirlemek için araştırmalar yapabilirsiniz. İstatistiklere göre, küçük çocuk sahibi olan anneler sosyal medya hesaplarını diğer kullanıcılara göre daha yoğun kullanıyorlar. Reklam ve pazarlama çalışmaları yaparken bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz.

 


İnternet Sitesine Trafik Çekmek

Sosyal medya platformlarındaki yönlendirmeler sayesinde, markalar internet sitelerine trafik çekme fırsatı buluyorlar. Zira, kullanıcıların bu yönlendirmeler sayesinde siteye geçiş yaptıklarında, sitede geçirdikleri zamanlar tatmin edici seviyelere ulaşmayabilir. 
Bu durumun çeşitli sebepleri olsa da aslında ana nokta, sitede kullanıcıların ilgisini çeken bir durumun oluşmaması. Bu durumda sitenizdeki içerikleri ilgi çekici hale getirerek kullanıcıların ilgisini çekebilir ve sitenizdeki trafiklerinin süresini uzatabilirsiniz. 

 


Sosyal Medya Haricindeki Çalışmalar

Sosyal medya platformları kullanıcıların paylaşımlarını gerçekleştirdiği mecra olsa da, araştırmalara göre yapılan paylaşımların çoğunluğu sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşmiyor. Bu durumdan dolayı markalar, sosyal mecralara ağırlık verirken e-posta pazarlaması ve forum gibi kanalların da öneminin farkında olmalıdırlar. 

 

Doğru İletişim

Sosyal medya platformlarında, kullanıcılarla doğru bir şekilde iletişime geçmek de çok önemli bir durum. Bu noktada sosyal medyadaki kullanıcıların soru, şikayet, istek ve önerilerine hızlı bir şekilde dönüş yapmanız çok önemli. Kullanıcılara hızlı dönüşler gerçekleştirerek, müşterilerinizin memnuniyetini sağlayabilir ve diğer kullanıcılarla olumlu deneyimlerini paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yeni müşteriler de kazanabilirsiniz. 

Son olarak, size uygun sosyal medya platformlarına yoğunlaşmanız faydalı olacaktır. Gündemi takip ederek hedef kitlenizin yoğunlaştığı sosyal medya platformlarıyla ilgili çalışmalar yaparak ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz. 

 


Detaylı Bilgi İçin Arayın