E-Ticaret Firmaları İçin Etkili Facebook Yönetimi

02 Mart 2017


E-ticaret sitenizi insanlara tanıtabilmek için yaptığınız pazarlama ve reklam çalışmalarınızda, sosyal medya platformları da çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu platformlardaki kullanıcıların en yoğun vakit geçirdiği mecra da hali hazırda Facebook.  Facebook’ta doğru çalışmalar yapan markalar, kullanıcılardan etkili geri dönüşler sağlamaktadır. 

Bu yazımızda Facebook yönetimi hakkında vereceğimiz bilgilerden faydalanarak, Facebook üzerindeki etkileşiminizin artmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Etkili İçerik Üretmenin Önemi

 

Facebook’ta yapacağınız paylaşımların etkili geri dönüşler almasını istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmeniz gerekecektir. Sosyal medya platformlarında görsellik çok önemli bir yere sahiptir. Kalitesiz veya düşük çözünürlüklü görseller kullanıcılar tarafından ilgi çekmemektedir. 
Ürün fotoğraflarınızı paylaşırken, çözünürlüklerin yüksek olması ve beyaz fon kullanmak yerine ürünleri kullanım alanlarında göstermeniz daha etkili olacaktır. Ayrıca, video içeriklerin kullanıcılar tarafından daha ilgi görmesinden dolayı, sayfanızda video içerikler üreterek etkileşim oranlarınızı yükseltebilirsiniz. 

 

Orijinal İçerikler Üretmek


Facebook’ta sadece markanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için içerik üretmeniz bir noktadan sonra etkileşim oranınızı düşürebilir. Sosyal medya platformları insanlar tarafından genellikle iyi vakit geçirmek için kullanılır. 
Orijinal ve etkileyici içerikler üreterek kullanıcıları etkileyebilirsiniz. Özellikle, eğlenceli GIF ve video içerikler son zamanlarda kullanıcılar tarafından ilgi görüyor. Bu yönde üreteceğiniz içeriklerle etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz. 

 


Paylaşımlar İçin Doğru Zamanlamayı Bulma


Facebook’un kendi istatistik aracından faydalanarak, sayfanızı takip eden kullanıcıların hangi gün ve hangi saatlerde daha fazla aktif olduklarını görebilirsiniz. Kullanıcıların aktif oldukları zaman dilimlerini göz önünde bulundurarak, paylaşımlarınızı bu zaman dilimlerine göre ayarlayabilirsiniz.

 


Paylaşımlarınızı Planlayın


İçeriklerinizi paylaşacağınız doğru zamanları belirledikten sonra paylaşımlarınızı bu zamanlara öncesinden kurabilirsiniz.  Paylaşım zamanının gelmesini beklemeden, Facebook’ta gönderilerinizi ileri bir tarihe zamanlayabilirsiniz. İçeriğinizin paylaşımını yapmadan önce, paylaşım kutusunun sağ alt köşesinde bulunan zamanla seçeneği sayesinde, gönderinizin ne zaman yayınlanmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. 

 

 

Kullanıcıların Markanız Hakkındaki Gönderilerinden Faydalanın


Facebook’taki kullanıcıların markanızla ilgili yaptıkları paylaşımları da sayfanızda paylaşabilirsiniz. Özellikle, sizin ürünlerinizi kullanırken çektikleri fotoğrafları burada kullanmak, markanızı takip eden kişilerin ilgisini çekecektir. Markanıza ait olan ürünlerin kullanıldığı algısı kullanıcılarda oluşacak, kullanıcılarla markanız arasında güven duygusu oluşmaya başlayacaktır.

 

İstatistiklerden Faydalanın


Facebook’un istatistikler özelliği sayesinde içeriklerinizin aldığı etkileşim ve erişim oranlarını ölçümleyebilirsiniz. Ayarladığınız zaman dilimleri aralıklarında gelişen istatistikleri ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz. Yaptığınız çalışmalardan başarısız olanları belirleyip üreteceğiniz yeni stratejilerle, geleceğe yönelik çalışmalara başlayabilirsiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın