Banner Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

03 Mart 2017


Banner, reklam ve tanıtım amaçlı hazırlanan, web siteleri ve gazetelerde başlık ya da alt kısmında yer alabilecek ölçülerde ya da afiş olarak, tasarlanmış kurumsal iletişim öğesidir. E-ticaret siteniz için banner hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Dikkat çekici bannerların sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bu yazımızda banner hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin üzerinde duracağız. 

Standart Boyutlar

Herhangi bir internet sitesi üzerinde bannerlarınızı yayınlayacağınız zaman, standart banner boyutlarına sadık kalmanız gerekmektedir. İnternet siteleri tasarlanırken, banner alanları bu standart boyutlar dikkate alınarak hazırlanıyor. Bu sebeple de bu alanları kullanabilmek için bannerların bu boyutlarla uygun olması gerekmektedir. En sık kullanılan banner boyutları 728x90 piksel, 300x250 piksel, 300x600 piksel ve 320x100 piksel(mobil)dir. Banner boyutlarını detaylı bir şekilde inceleyebilmek için https://support.google.com/adsense/answer/6002621?hl=tr linke tıklayabilirsiniz.

Marka, Mesaj Ve Eyleme Çağrı

Marka, mesaj ve eyleme çağrı banner oluştururken olması gereken dinamiklerdir. Öncelikle, kullanıcıları bir mesaj vermeniz gerekmektedir. Daha sonra markanızı tanıtmanız gerekecektir. Son olarak da kullanıcıları harekete geçirmek adına, onlara reklamı tıklamak için bir sebep vermelisiniz. Bannerlarda çok fazla mesaj verme kaygısı duymamalısınız. Bannerda tek bir mesaj vermeniz yeterli ve faydalı olacaktır. 

Etkileyici Görseller Kullanın 

Banner için kullanacağınız görselin ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Birden fazla ürünü tanıtmak için banner hazırlıyor olsanız da, tek bir görselin üzerinde durmanız faydalı olacaktır. Bu durum kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratılmasına engel olacaktır. 

Kolay Okunabilecek Fontlar Kullanın

Bannerlarınızı hazırlarken kullandığınız yazı fontlarının okunabilirliğine dikkat etmelisiniz. Banner üzerindeki yazının rahat bir şekilde okunabilmesi önemlidir. Bannerlarınızdaki başlığı ve vermek istediğiniz mesajı birbirinden ayıracak iki farklı font kullanmanız faydalı olacaktır. 

Bannerların Sade Olmasına Özen Gösterin

Bannerlarınız, kullanıcılar tarafından rahatlıkla okunabilmeli ve mesajını hızlı bir şekilde verebilmelidir. Bu nedenle sadelikten uzak, karmaşıklık yaratacak tasarımlardan uzak durmalısınız.

Dosya Boyutunu Düşük Tutmalısınız

Bannerlarınızı hazırlarken, dosya boyutlarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Dosya boyutunun büyük olması, bannerın yüklendiği sayfanın yavaş açılmasına neden olacaktır. Bu sebeple dosya boyutlarını düşük tutmaya özen göstermelisiniz. 

Flash Banner Kullanmaktan Kaçının

Daha öncesinde popüler bir şekilde kullanılan flash bannerlar, site açılma hızlarını düşürdüğünden dolayı artık pek tercih edilmemektedir. Bu noktada, flash bannerlar kullanmak yerine HTML5 bannerlardan faydalanabilirsiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın