A/B Testlerinin E-Ticaret Markaları İçin Önemi

25 Şubat 2017


A/B testleri, E-ticaret yapacak her girişimcinin bilmesi gerektiği çok önemli bir yöntemdir. A/B testleri, girişiminiz için yapacağınız herhangi bir çalışmadan en iyi geri dönüşleri alabilmek için farklı alternatiflerin, farklı veya aynı hedef kitleler üzerinde deneyerek, en iyi sonucu alacağınız çalışmayı belirlemek için yapacağınız testlerdir. Herhangi bir programa ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz testlerin sonuçlarını analiz edip, çalışmalarınızı doğru bir şekilde gerçekleştirmek adına önemli verilere sahip olursunuz. 

Neden A/B Testleri?

A/B testlerini farklı alanlarda uygulayabilirsiniz. Sosyal medya platformlarındaki performansları, Google reklamları, pazarlama çalışmaları, içeriklerin etkileşim oranları gibi işlemleri ölçebilmek adına bu testleri uygulayabilirsiniz.

A/B Testleri Nasıl Yapılır?

Bu testlere başlaman önce bir hazırlık yapmanız gerekecektir. Testleri hangi konu üzerinde yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu çalışmayı sosyal medya platformları üzerinde gerçekleştireceğinizi varsayalım. Öncelikle planınızı belirlemelisiniz. Örneğin, hangi içerik türlerinin başarılı etkileşim getireceğini test etmek için bir takvim hazırlayarak, farklı zamanlarda farklı içerikler paylaşıp sonuçları analiz edebilirsiniz. Yaptığınız denemeler sonucunda elde ettiğiniz verilerle, markanız adına en faydalı içerik türlerini belirleyebilirsiniz. 

A/B Testlerinde Hangi Denemeleri Uygulayabilirsiniz?

Bu testleri yaparken hangi konular üzerine yoğunlaşacağınız sizin inisiyatifinizde olacaktır. Bu konuda değişiklik yapabileceğiniz bazı varyasyonları inceleyelim: 

Başlık Metinleri

Birbirinden farklı metinler oluşturup denemeler yapabilirsiniz. Başlıklarda farklı metin tarzları, fontları ve renkleri deneyerek en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Görseller 

İçeriklerinizde kullanacağız görselleri farklı farklı kurgulayıp denemeler yapabilirsiniz. Farklı konseptler deneyip en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. 

Yazı İçeriği

Ürettiğiniz içeriklerin metinlerini farklı şekillerde kurgulayabilirsiniz. Yazılarınızda farklı anlatım şekilleri kullanarak hedef kitlenizin tepkilerini ölçebilirsiniz. 

Reklamlar

Farklı reklam kampanyaları oluşturarak nasıl sonuçlar elde ettiğini analiz edebilir ve sizin için en doğru reklam türlerini bulabilirsiniz. 

Zaman Dilimleri

Paylaşımlarınızı ve reklamlarınızı yayınladığınız zaman dilimlerini farklılaştırarak, hangi zaman dilimlerinde daha etkili sonuçlara ulaştığınızı görebilirsiniz. 

A/B testlerinin amacı en iyi geri dönüşü sağlayacak alternatifleri bulmaktır. Testlerinizi gerçekleştirirken yeni alternatiflere başvurmaktan asla çekinmemelisiniz. Çalışmalarınızı yapmadan önce amacınızı belirleyip, bu amaçlar doğrultusunda planlamalar yaparak yola çıkmanız çok faydalı olacaktır.


Detaylı Bilgi İçin Arayın